Държавната софра е най-сладка. Защото там най-лесно обядът може да се пише в сметката на някой друг – на данъкоплатеца. А данъкоплатеца е разтегливо понятие – всички знаем, че съществува, но всъщност се подсещаме за него само по избори. Защото дори уличните протести все някога затихват – и това е аксиома, доказана в исторически план многократно.
Още: Войната в Украйна: три години смърт, страх и лишения
Още: Как САЩ заприличаха на Русия
В държавния ресторант, обаче, смениха управителя и сервитьорите. И изведнъж се оказа, че сметката ще претърпи изменения.
Откакто стана окончателно ясно, че ще има служебно правителство, в медиите от „Нова българска медийна група”, за която е всеизвестно, че е създадена от Делян Пеевски и Корпоративна търговска банка (КТБ), започнаха да нищят всеки кандидат за министър под мотото „прозрачност и избор на най-добрите”. Съответно кусури се намираха на всеки, като се стигна бързичко до момента да се заклейми президента на Република България като казионна фигура, обслужваща нечии интереси – не тези на народа.
Тук изниква въпросът защо преди изборите за президент нямаше такава активност спрямо кандидата на ГЕРБ за президент на България, а чак сега беше подета борбата за справедливост – дори най-силната фигура в КТБ Цветан Василев се включи и даде принос за каузата с разобличаващо „злия” Плевнелиев интервю за австрийския „Дер Щандарт”, а видният политически борец срещу всяка неправда Яне Янев бързо намери „прегрешенията” на двама ключови министри в служебното правителство – министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев и министърът на околната среда Юлиан Попов. И за двамата Янев посочи, че има съмнения, че може да не са български граждани и че не са декларирали съвестно всичко необходимо в имотните си декларации. Затова и от МИЕТ, и от МОСВ пуснаха официални опровержения, показващи какво е гражданството на двамата министри (по Конституция министър може да е човек, който е навършил 21 години и е български гражданин – чл. 110), а Асен Василев даде обяснение за декларацията си в студиото на БНТ.
Още: Милиардери в Русия: Защо от санкциите не ги заболя истински
Още: Млада и самоуверена: Как Левицата в Германия изненада всички
Има ли дори минимален шанс кампанията срещу „грешните” хора в изпълнителната власт да е продиктувана заради друго, а не заради борбата за честност и прозрачност? Отговорът го даде точно Василев в същото интервю за БНТ – създадена е междуведомствената група, която да преразгледа как точно се разпределят паричните потоци от държавните предприятия. С други думи – къде и при какви условия се държат парите на тези предприятия. Парите, които идват от джоба на българския данъкоплатец.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Офертата на Тръмп - икономическа колонизация на Украйна
Още: Червената линия на Зеленски: Той не иска да е статист в сценария на Тръмп за Украйна
През 2011 година вестник „Сега” направи официално запитване до Министерството на финансите (МФ) съгласно Закона за достъп до информация в кои банки се съхраняват парите както на държавата, така и на държавните предприятия. Отговорът беше – 70% от тези средства са в Корпоративна търговска банка (КТБ). Там е и сметката на Българския енергиен холдинг (БЕХ) (страница 6). Да, енергийният сектор, заради когото започнаха протестите в България – първоначално срещу монополите, а след това с ясната идея българинът да се пребори за по-добър живот за себе си, за децата си, за родителите и приятелите си.
В споменатото вече интервю за „Дер Щандарт” Цветан Василев сам каза, че всъщност 8% от средствата на държавните предприятия са в КТБ. Това противоречи до някаква степен с отговора на МФ за „Сега”, макар че тук правя изричното уточнение, че парите на държавните предприятия и на държавата като цяло са две различни неща – първото е частица от второто. Затова е и хубаво да видим какъв ще е резултатът от работата на междуведомствената група, която се бори за прозрачност по отношение на финансите на държавните предприятия и разходването им. Нека видим кои пари къде се държат и за какво се ползват. За да е ясно кой какви ги върши, къде има монополи, къде върви борба да има монополи и така нататък. Веднъж и завинаги.
п.п. При представянето на сигнала за Асен Василев и Юлиан Попов от страна на Яне Янев пред премиера Марин Райков, Райков изрече следните емблематични думи към лидера на РЗС: "Внимавайте с кого сядате на една маса". Фраза, която навява много мисли за тези, които желаят да мислят.
Още: Ще се превърне ли Западният бряг във втора Газа
Още: Ново развитие: защо ЕС и Великобритания отново се сближават
Автор: Ивайло Ачев