Много хора в съвременните кухни монтират съдомиялни машини за миене на съдове. Под стенния шкаф слагат аспиратори, чиято цел е да почистят въздуха от отпадни продукти по време на готвене, неприятни миризми и изпарения. Но колкото и да се стараем, готвенето винаги е свързано със замърсители, които се отлагат по кухненските мебели, стените, таваните, образувайки мазни отлагания, нагар.
Препоръки преди да започнете да почиствате кухнята
Педи да започнете да почиствате, трябва да тествате препарата, за да видите дали реагира с повърхността на мебелите някъде в незабележим ъгъл. Малка по размер повърхност, обработена с почистващ препарат, първо се оставя да изсъхне, след което се определя степента на промяна на цвета, блясъка и общия вид.
Само не плота: Защо не трябва да го миете с оцет
За да измиете мазните отлагания, трябва да положите много усилия. Следователно, основното почистване на всички кухненски повърхности трябва да се извършва поне веднъж годишно, а за предпочитане два пъти.
Подготвителен етап на почистване на кухнята
При почистване на кухни се препоръчва използването на дунапренени гъби, меки салфетки и сода за хляб. За почистване на труднодостъпни места и цепнатини използвайте стара, износена четка за зъби, напоена с почистващ разтвор.
За да почистите тесни пукнатини, можете да използвате нож за маса, увит в парцал. След като приключите с почистването с препарати, за да избегнете ивици, избършете всички повърхности с чиста, суха и мека кърпа.
Поддържайте кухнята си блестяща без химикали
Отстраняване на мазни петна и замърсявания по кухненски мебели с разтвор на оцет
Разтвор от топла вода и оцет в равни пропорции е подходящ за всякакви повърхности, с изключение на естествено дърво. Топлата вода с оцет може да се нанесе върху замърсената повърхност с гъба или спрей.
След като почистите повърхността от мръсотия, избършете я с навлажнена и след това суха мека кърпа. Не трябва да почиствате кухненските мебели по-често от веднъж на тримесечие.
Оцет с изопропилов алкохол за дълбоко почистване на кухненски повърхности
Разтвор от 6 процента оцет с изопропилов алкохол помага да се справите с трудни петна върху боядисани и небоядисани дървени повърхности.
За да приготвите разтвора, вземете 7 части 6% оцет и 1 част изопропилов алкохол, които можете да купите в магазини за продажба на консумативи за офис оборудване и няколко капки течен препарат.
С помощта на салфетка, напоена с разтвора, избършете всички замърсени места на мебелите. След това сместа се отстранява с топла вода, а повърхността на шкафовете се натрива с политура или, в случай на дърво, с вакса. Това за известно време ще предпази повърхността на кухненските мебели от повторно замърсяване и проникване на влага.
Мухъл в кухнята: Как да се отървете с няколко лесни трика
Амоняк за почистване на кухнята
Добър продукт за почистване на кухненски повърхности е амонякът, разреден с топла вода в съотношение 1 към 1. Не се използва върху дървени мебели.
Течността се нанася върху повърхността с помощта на спрей или дунапренена гъба. След това влиза в действие кърпа, навлажнена с вода. Последният етап е избърсване със суха кърпа.
Почистване на кухнята с водороден прекис и вода
Водородният прекис се използва под формата на воден разтвор, 1 част прекис към 2 части вода. Тази смес е предназначена за MDF и ПДЧ плоскости. За дървени повърхности се използва само за отстраняване на мухъл.
Продуктът не само ефективно се бори с мазнини и други замърсители, но също така помага за дезинфекция на повърхности.
Смес от оцет и растително масло за почистване на кухнята
Ако 6 процента оцет се смеси в равни пропорции с растително масло, резултатът е отлично средство за триене на плитки драскотини върху мебели от естествено дърво.
Ето какво ще ви спаси от дългите часове чистене в кухнята
Това е отлично средство за премахване на мазни натрупвания по всички кухненски повърхности, работни плотове, стени в близост до печката и мивката.
Как да почистите кухненските повърхности със смес от оцет и сол
Смес от 6 процента оцет и сол чудотворно премахва петна, оставени от сок от горски плодове, кетчуп, шоколад и кафе от всяка кухненска повърхност.
За да премахнете сложни петна, смесете оцет и сол до кремообразна смес, след това леко разтрийте с четка и нанесете върху замърсената зона. След кратко време се измива с чиста вода и се избърсва с чист парцал.