Тракийски боен кораб строят край язовир “Копринка”, който ще е готов за Празника на розата през 2019 г. Неговото строителство е част от мащабния проект „Археосвят – по пътя на великите“. Според Атанас Димитров, автор и ръководител на проекта, плавателния съд не е само туристическа атракция, но и постижение на действащата експериментална морска археология.
Още: Ето колко домакинства в Стара Загора ще сменят старите си печки с климатици
Още: Над 700 маскирани персонажи гонят злото през март в Стара Загора
Туристите в Долината на тракийските царе ще могат да разглеждат кораба, да плават с него на къси разстояния, както и до островчето в язовира, с влизане в левия ръкав и връщане обратно. Двигателната сила ще осигуряват гребци от НСА и платна.
Съоръжението е с дължина 19,5 метра и тегло 3,5 тона. Строи се по древна технология само от дървесина - от дъб, бор и черна елша. Котвата ще е от камък, а платната - от памук. В двата края на кораба, който ще се движи и в двете посоки, ще се поставят птичи глави, затова го наричат птицеглав. В момента главите се изработват в София. Древните мореплаватели не оставяли никакъв ръб от вътрешната страна на кораба. Затова, докато зимува край “Копринка”, вътрешността му ще бъде излъскана като стъкло. След това ще му направят калафата, опушване отвсякъде с калчища и боров катран.
Според Атанас Димитров всичко на кораба е съобразено с историческата бронзова епоха - плавателните елементи, дрехите на екипажа, съдовете, цялото оборудване, и ще връща туристите в 1700 година пр. Хр.
Още: Поне веднъж седмично районните инспектори ще посещават селата до Стара Загора
Още: Кампания "Бъдеще без алкохол" организира община Стара Загора
Плавателният съд ще премине всички контроли от Държавна инспекция „Корабоплаване” - Бургас, и за максимална сигурност и безопасност на хората ще е оборудван със спасителни жилетки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Старозагорци се поклониха пред делото на Апостола
Още: Община Стара Загора награди балетната трупа на държавната опера