"Общо за страната се движат в рамките на 5-6% - цялото имущество да е застраховано. Със сигурност голям дял се дължи на големите градове и на местата, където ипотечното кредитиране е по-развито, което на практика означава, че в тези райони застрахованите имущества са доста малко, а виждате какъв е размерът на щетите, които може да предизвика едно наводнение. Много малко са хората от Южното Черноморие, които са застраховани". Това каза по БНР Веселин Ангелов - член на УС на Асоциацията на българските застрахователи.
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Още: Най-важното за застраховките, касаещо наводнението по Южното Черноморие
За какво да внимаваме, когато се застраховаме
По думите му при ипотечното кредитиране се застрахова само недвижимият имот, рядко се застрахова и движимото имущество, защото то не служи за ипотека в банката. От друга страна най-често потребителите избират продукта по цена, каза Ангелов. Той отбеляза обаче, че ниската цена крие своите рискове. Най-често "наводнението" е включено във всички застраховки, посочи той и апелира при сключване на застраховка да се гледа какво е покрито и какво не.
Още: Доброволци чистят плаж Велека след наводненията
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Кога няма обезщетение за каравани, кемпери и автомобили
За завлечените от наводнението в Царево каравани, кемпери и автомобили, Ангелов изтъкна, че по "Гражданска отговорност" няма да се получи обезщетение. За това е необходимо да има "Каско".
По думите му голям процент от големите хотели са застраховани. Рискът от липса на застраховка е при малките хотели или при къщите, които отдават стаи под наем. Тогава те трябва да се обърнат към помощ от държавата.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Веселин Ангелов не очаква да има съществена корекция на цените на застраховките. Те ще останат на едни доста прилични нива спрямо други държави в ЕС и около нас, смята той.
Още: БАБХ работи по сигнали за мъртви животни след наводненията по Южното Черноморие
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света