Възстановяването на хората след Covid-19 да бъде финансирано от държавата и от работодателите чрез ваучери, а рехабилитацията да се извършва в балнеокомплекси. За това настояха от Съюза по балнеология и спа туризъм на осмия годишен конгрес в Разлог, съобщи БНР
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
В Националния план за възстановяване и устойчивост здравният туризъм трябва да бъде категоричен приоритет, смятат от BUBSPA.
Те настояват рехабилитацията след Covid-19 да се провежда в климатичните, балнео и медикал спа центровете, с ясно разписана от здравното министерство бюджетна рамка.
"Хората не искат да стоят в болниците, а ние имаме информация, че се готви пътека за постковид рехабилитация, която да бъде на територията на болниците", заяви Сийка Кацарова, председател на УС на Съюза по балнеология и спа туризъм.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Освен ваучерите за храна, на работодателите да бъде разрешено да изплащат част от работната заплата под формата на ваучери за рехабилитация и здравни процедури, настояват от браншовата организация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
България е сред европейските държави, които закъсняват с мерките за преодоляване на Covid-19 и възстановяване на здравния статус на населението, посочи главният секретар на Европейската балнео и СПА Асоциация Чила Мезоси:
"За съжаление, голяма част от държавите изостават в това да имат ясна калкулация за това, ако не направят постковид рехабилитацията навреме, какви биха били разходите след това и какви биха били щетите върху населението".