Над 50 000 души ще обхване проверката на кредитните милионери с агентурно минало. Това каза Евтим Костадинов председател на комисията по досиетата, предаде БГНЕС.
Още: Viasat History представя Истинската история на татуировчика от Аушвиц
Още: Времето утре - 25 февруари 2025 г.
Евтим Костадинов участва в заседанието на вътрешната парламентарна комисия, на която бяха приети измененията в Закона, внесени от Екатерина Михайлова. С тях се позволява да бъдат огласени имената на кредитните милионери. С промяната в закона ще се даде възможност да се проверят тези, които са взели управленческото решение и които са теглели в последствие кредита от банките.
"В крайна сметка комисията ще оповести тези лица, които са взели управленческото решение и са теглили кредита", обясни Костадинов. С промените ще се конкретизира по какъв начин и на кои лица да бъде извършена проверката, както и контролните органи на фирмите.
По списъка на БНБ има 10 500 фирми, а комисията е задължена да направи разпознаване и разпечатка на контролните им и управителни органи и да се установи кои са хората, които стоят зад тях към момента на теглене на кредита.
Още: Почистват сградата на Дома на Европа след протеста на "Възраждане" (ВИДЕО)
Още: Мръсен въздух в 6 града в страната заради мъгли и безветрие
"Това е така, защото комисията установява принадлежност на физически, а не на юридически лица", каза Костадинов. Председателят на комисията пресмята, че по груби изчисления, ако зад тези 10 500 фирми стоят по 5 души, то се получава над 50 000 души, които трябва да бъдат проверени. В момента в Комисията по досиетата освен, че знаят кои са фирмите, знаят и с колко са задължени към 1997 г., когато излиза списъкът.
Първите решения ще започнат да излизат около два месеца след като бъдат приети промените.
Още: Промени в пенсионната система: Предложения на Икономическия съвет
"Технологично те като проверка не са толкова много - да направим сравнение с местните избори с лица, които бяха около 50 000 става по-бързо за 2 - 3 месеца. Но проверката на тези лица няма да стане толкова бързо, защото имаме и съответните справки в Търговския регистър – да установим управителните органи към момента на теглене на кредита, към вземане на управленческото решение, да установим точните имена на физическите лица и да бъде извършена проверка в масивите на нашите картотеки", обясни Костадинов.