Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ромпой: Оптимист съм. България върви в правилната посока

25 април 2012, 19:06 часа • 5681 прочитания

Президентът на Европейския съвет Херман ван Ромпой е оптимист, че ще се вземе решение през септември за присъединяването на България към Шенгенското пространство. 

Още: Мръсен въздух в 6 града в страната заради мъгли и безветрие

Още: Промени в пенсионната система: Предложения на Икономическия съвет

"Падането на холандското правителство няма да промени движението в положителна посока на България, даже напротив. С Румъния се съгласихте да вземете мерки, засилващи доверието по отношението на охраната на границите. Поощрен съм и съм оптимист, че скоро ще вземем решение за приемането на България в Шенген", заяви Ромпой на съвместна пресконференция с българския министър-председател Бойко Борисов.

Въпреки че страната ни изпълнява всички технически критерии за влизане в Шенген, Холандия се противопоставя на това, изразявайки съмнения, че София може да охранява общата европейска граница.

На днешната среща двамата държавни мъже обсъдиха икономически въпроси. Президентът Ромпой заяви, че България върви в правилната посока и е на път да излезе извън наказателната процедура за свръхдефицит.

Още: Диана Дамянова за "Възраждане": Ако са във властта, започват да варят някои от своите противници на сапун

Още: Синоптик: Затоплянето ще върви с дъжд

В същото време премиерът Бойко Борисов е запознал председателя на Европейския съвет с газовите проекти на България. Друга обсъждана тема е била отказът на Унгария от проекта "Набуко". Ромпой е потвърдил пред Борисов, че Унгария се отказва от проекта.

Борисов е напомнил пред Ромпой своята теза за проекта „Набуко”, а именно, ако държавите взимат кредит за неговото изграждане, това да не се води като свръхдефицит. 

Още: Жълт код за студено време в Североизточна България

Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър

"Аз напомних за своята теза, която изразих на Европейския съвет, че искреността по проекта „Набуко” зависи от решенията, които се вземат на Европейския съвет, а те бяха дали Европейска инвестиционна банка (ЕИБ) ще финансира целия проект или, ако тези държави, които са в „Набуко”, вземат кредит, това да не ни се признае за дефицит", посочи Борисов.

Настоях да бъде извадено по критерия за дефицит, защото 3 - 3,5 млрд. евро, ако вземе България за „Набуко”, колко ще стане дефицитът, можете да сметнете. Ние днес нямаме реална възможност да го направим, затова тогава предложихме на колегите, ако искаме да правим „Набуко”, ЕИБ да финансира целия проект и с годините - да връщаме кредитите, без да ни се води в сметката за свръхдефицит. До ден-днешен няма никакво решение по този въпрос, каза Борисов.

Редактор: Ивайло Кючуков

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес