Близо 200 рибари, собственици на риболовни кораби и рибопреработвателни фирми, протестираха пред сградата на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в Бургас, съобщава БНР.
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
От бранша се обявиха срещу подготвяната от Министерството на земеделието и храните заповед за забрана на улова на бяла мида до края на годината.
Разширяването на зоните по „Натура 2000", в които ще бъде забранен риболова, както и забраната за улов на бяла мида, предизвикаха най-масовия протест на рибари и риболовни сдружения.
„Ще внесем искане до Министерството на земеделието и храните и до комисията по земеделие в Народното събрание за промяна на Закона за рибарство и аквакултури", заяви изп. директор на Асоциация „БГ ФИШ" Йордан Господинов
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
„Нека да има известно време забрана, обаче да бъде само в пиковите моменти на размножаването. От няколко години искаме да се изследва мидата, да се картира, да се класифицират зоните и трябва да ви кажа, че сме стигнали до там бизнесът да извади пари и да даде за научни изследвания. Това, което ни казаха във вторник, бяхме на среща при заместник-министъра: "Каквото искате пращайте. Ние ще забраним мидата и то дългосрочно", допълни Господинов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Подготвя се забрана за улова на бяла мида, но тя ще бъде в срок от 2 месеца, а не до края на годината, каза директорът на ИАРА Галин Николов.
„Поддържам рибарите. Поддържам и мнението на Министерство на земеделието, но мнението на Министерството на земеделието е забрана от два месеца", заяви той.
Над 450 са риболовните лодки и кораби, които извършват улов на бяла мида в Черно море.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците