Испанските области са се споразумели "единодушно" да запазят своите цели за намаляване на дефицита, обяви във вторник премиерът Мариано Рахой. Той обеща да преразгледа разпределението на дефицита през 2014 г., както искат част от регионите, предаде БГНЕС.
Още: Мръсен въздух в 6 града в страната заради мъгли и безветрие
Още: Промени в пенсионната система: Предложения на Икономическия съвет
"В крайна сметка, ние единодушно приехме проект за декларация на правителството за намаляване на дефицита в областите с 1,5% от БВП през 2012 г. и 0,7% през 2013 г.", каза Рахой след среща с управляващите 17-те автономни области на страната.
"Съветът пое ангажимент за фискална консолидация. Това помага за изграждане на доверие в нашата страна ", добави той.
Ръководителят на испанското правителството се ангажира и с преглед "на критериите за разпределение на средствата за дефицита" през 2014 г. В последните месеци възникна напрежение между Мадрид и региони пострадали от настоящата система, като дори Каталуния даде тласък на движението за независимост.
Още: Синоптик: Затоплянето ще върви с дъжд
Въпреки това, Рахой обяви, че не е имало никакви разговори за Каталуния, която обяви предсрочни избори и иска да организира референдум за самоопределение в региона след отхвърлянето от страна на Мадрид на искания за по-голяма фискална автономия.
Каквито и да са разногласията, Мариано Рахой заяви, че централното правителство ще помогне на автономните области да се финансират".
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
"Ще сме безотговорно правителство, ако не го направим. В замяна, ще ги помолим да изпълнят своята част от целите за преодоляване на дефицита", каза той.
Общо пет региона: Каталуния, Валенсия, Андалусия, Кастилия - Ла Манча и Мурсия, обявиха намерението си да прибегнат до публичните фондове за подпомагане на регионите /FLA/, установени от правителството и дотирани с 18 милиарда евро.
Испания също ревизира своя дефицит за 2011 г., първоначално оценяван на 8,9% от БВП, до 9,44%. Очаква се той да достигне 7,4% през 2012 г. срещу обещаните 6,3% заради помощта за банковия сектор.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Редактор: Яна Баярова