Протестната вълна обхвана и Босна и Херцеговина. Хиляди граждани на столицата Сараево и други градове на балканската държава - Мостар, Баня лука, Зеница, Тузла и Горажде – излязоха на протест заради проблем с ЕГН-та. Някои експерти виждат в демонстрациите "начало на революция", предаде БГНЕС.
Още: Синоптик: Затоплянето ще върви с дъжд
Протестите започнаха на 5 юни и оттогава продължават с различна интензивност почти всеки ден. Ключов момент беше 6 юни, когато няколко хиляди души обградиха парламента на страната и не позволяваха на депутатите да го напуснат. Блокадата продължи до 4.00 часа на следващия седми юни.
Основното искане на протестиращите е да се приеме Закон за ЕГН, без който децата, родени след 12 февруари 2013, не могат да получат документи. Законът не беше приет заради споровете между политическите партии.
Вчера босненският министър-председател, хърватинът Векослав Беванда, заяви, че не възнамерява да свиква среща на кабинета заради действията на протестиращите. "По закон заседанието на правителството трябва да се проведе в сградата на парламента. В настоящия момент за това няма условия", каза той, цитиран от местните медии. Според него властите не могат да работят нормално откакто започнаха протестите.
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
Представители на партията Хърватска демократическа общност на Босна, чийто член е Беванда, също няма да участват в работата на тези две учреждения заради липсата на сигурност. Сръбските партии в Босна по-рано също изрази нежелание да работят, защото условията в Сараево не са безопасни за тях.