Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Протестиращи: Спрете жестокото транспортиране на живи животни

09 август 2021, 09:38 часа • 4322 прочитания

Граждани излязоха на протест пред сградата на Министерството на земеделието и храните в понеделник сутрин, за да отправят призив за спирането на международния транспорт на живи селскостопански животни, предаде репортер на БГНЕС.

Още: Диана Дамянова за "Възраждане": Ако са във властта, започват да варят някои от своите противници на сапун

Още: Синоптик: Затоплянето ще върви с дъжд

"Всяка година в Европа се транспортират над 200 милиона живи животни в камиони. Повечето от тях са предназначени за кланицата. Това са прасета, крави, кокошки, зайци, кози, овце и коне, натъпкани в малки пространства, лишени от достъп до питейна вода и храна и често подложени дни или седмици наред на непоносима жега или вкоченяващ студ без да могат да се движат", предупредиха протестиращите.

Те изтъкват, че като транзитна страна през България преминава огромна част от целия поток, голяма част от който е съсредоточен на ГКПП Капитан Андреево на българо-турската граница. "Там сега в летните месеци е непоносимо горещо, животните са натъпкани на тясно, поилките в камионите са мръсни. Една малка надежда е лентата за изпреварване, специално предназначена за тези камиони, но уви тя рядко работи, затворена от граничарите", алармират още екоактивистите.

Днешният протест е част от международна демонстрационна седмица, организирана от PETA Германия, която ще се състои в много европейски градове, за да привлече внимание към огромното страдание от транспортирането на живи животни. Целта е повдигане на темата пред българските и европейските политици и институции, за да се преосмисли това неприемливо отношение към животните.

Още: Жълт код за студено време в Североизточна България

Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес