Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Общественият съвет иска от МИЕТ да разкрие всички договори в енергетиката

05 април 2013, 21:36 часа • 7321 прочитания

След първото заседание на Общественият съвет към МИЕТ стана ясно, че той ще работи за публичност на всички договори в енергетиката.

Още: Диана Дамянова за "Възраждане": Ако са във властта, започват да варят някои от своите противници на сапун

Още: Синоптик: Затоплянето ще върви с дъжд

Заседанието започна точно в 15:00 часа. Целта му бе да се търси изход от кризата, като основният въпрос, извън приемането на правилник за работа, ще е как да се предпази енергийния сектор от срив. Има опасения, че заради ограничаването на работата на енергийните мощности може да има проблеми с мрежата и да се стигне до режим на тока.

Общественият съвет поиска от институциите (МИЕТ) да разкрият всички договори в енергетиката. Прегледите на енергетиката в последните дни показват ясно, че имаме свръхкапацитет за производство на електричество, съчетано със свито потребление. Инсталираните мощности обаче се управляват много трудно, коментира служебният министър Асен Василев по време на първото заседание на обществения съвет към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

Василев допълни, че именно тази невъзможност за лесно превключване на мощностите създава голямо напрежение в Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Той обясни още, че през април е най-ниското потребление на електричество през годината по принцип.

Още: Жълт код за студено време в Североизточна България

Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър

На заседанието беше представен и доклад за състоянието на българската енергетика. Според данните тя е силно зависима от вноса на енергийни продукти – ако се включи и ядреното гориво, 70% от продуктите идват отвън.

От прегледа се вижда още, че има малки възможности за маневриране при балансиране на производството – АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ-овете са най-ефективни при максимално натоварване. Пиковете в потреблението всъщност се покриват от водноелектрическите централи.

Общо в България инсталираните мощности са 12.9 хиляди мегавата. Регистрираните търговци на електричество у нас са 110, но реално действащите са около 12, сочат данните на ДКЕВР, които бяха представени от председателя на комисията Евгения Харитонова.

Заради високия интерес бяха показани и цените на най-големите производители на електроенергия от възобновяеми източници, с мощности над 5 мегавата, които са в системата на Националната електрическа централа. Цената им варира от 699 лева за соларна технология до 112 лева за водна централа, като различието идва от използваната технология и датата на присъединяване.

Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)

Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово

Но всъщност именно мощностите от ВЕИ са били ползвани за балансиране на енергията в предишните години, когато заради влизането ни в ЕС са били изключени ядрени мощности, а износът на електричеството е бил голям, стана ясно още от документа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес