Мъжкото хоро в Калофер влезе в студените води на река Тунджа пет минути преди 8.00 часа под звуците на гайди. По традиция то е водено от кмета на града Румен Стоянов. Свещеникът хвърли кръста, който беше предаден на най-малкия участник Мартин на 6 години, съобщи БГНЕС.
Всички заедно да бъдем. България е доста разделена, разцепена, защо Калофер да не бъде единен както сме били, заяви по-рано кметът на града Румен Стоянов. "Мъжкото хоро е необичайно събитие за нас, чу се името на града и аз съм казал – и сам да остана, аз ще бъда тук, това си е в града", каза кметът Стоянов. "Нека всички ревностно да пазят традициите на града, но оставяйки традициите на чужди хора, обичаят няма да бъде същият. Така се обезличаваме", добави още той.
Още: Промени в пенсионната система: Предложения на Икономическия съвет
"Ние, калоферци, въобще нямаме нужда от разцепление. В реката няма политици, няма никакво значение кой какъв е. Той идва и с присъствието си изразява това чувство, което го е завладяло, за да бъде там", каза още кметът Стоянов. "В реката е като на война – всеки държи рамото на другия", допълни той.
Хората се сърдят, че в реката влизат и мъже без калоферските фанели. А тук такава е традицията. Само в Калофер се шият гимените фанели. Другаде няма такова нещо. Гименият плат се тъче само в града на Ботев. Той е специален, защото самият плат е тесен – 30-40 до 50 сантиметра ширина, варира в най-различни разцветки – синьо, бежово. Пази и не пропуска вода най-вече.
Според легендата Калофер е основан през 1533 година. Тогава група мъже предвождани от Калифер войвода, "владеели" тази част на Стара планина и постоянно нападали преминаващите турските кервани. Невъзможността да се справи с Калифер войвода и хората му, принудила Султана да разреши на хайдутите да се заселят по тези земи при условие, че престанат да нападат керваните. Войводата приема предложението и се установява в землището на днешен Калофер. През следващите векове Калофер израства като важен културен и търговски център, с доходоносен поминък за местните хора, заради което бил наречен "Алтън Калофер" - Златен Калофер. Калофер е опожаряван няколко пъти от турците. Последното опожаряване на Калофер става през 1877 г., когато са избити и всички мъже и градът е разрушен.
Още: Синоптик: Затоплянето ще върви с дъжд
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
На 6 януари се отбелязва и 166 години от рождението на Христо Ботев. Той е роден на 25 декември 1847 г. (нов стил - 6 януари 1848 г.) в гр. Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище. И тази годишнина от рождението му по особен начин се отразява тази година на празненствата в Калофер.