Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изясниха причината за смъртта на животните в столичния зоопарк

13 октомври 2014, 07:41 часа • 19294 прочитания

Тежък вирус е убил 10-те тревопасни животни в софийската зоологическа градина. Това са установили множеството изследвания и анализи в различни лаборатории. Подробности около разпространението на вируса ще станат ясни тези дни, когато Агенцията за безопасност на храните съобщи официално резултатите от проверките. "Няма отравяне от храна, няма никакъв умисъл, всичко е в резултат на тежка вирусна болест", твърди пред "Стандарт" Манол Нейков, директор на Столичния зоопарк.

Още: Диана Дамянова за "Възраждане": Ако са във властта, започват да варят някои от своите противници на сапун

Още: Синоптик: Затоплянето ще върви с дъжд

Подобна болест покосила животни и в други европейски зоопаркове това лято, като например в Холандия. "Месец и половина след смъртта на животните ситуацията вече е спокойна", посочи Нейков. От 15 септември зоопаркът отново е подновил доставките на фуражи и сено от фирмите, с които работи. Проби от храната са били изследвани в различни лаборатории в София, Пловдив и Германия, но не са открити следи от пестициди, хербициди или микотоксини.

В момента тече подготовката на зоопарка за зимата, съобщи Нейков. На 20 октомври "Топлофикация София" ще пусне отоплението.

На конференция на Европейската асоциация на зоопарковете и акваристите (ЕАЗА) преди седмица столичната зоологическа градина е договорила да получи доста нови животни от други зоопаркове. "Едни от най-интересните видове ще са хумболтови пингвини, ще получим 2-3 двойки", посочи Нейков. Преди това обаче трябва да се построи пингвинарник. Това е съоръжение със специфични изисквания - наличие на басейни, скали, малки помещения, където да се прибират животните.

Още: Жълт код за студено време в Североизточна България

Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър

Очакват се специалисти от ЕАЗА да помогнат в проектирането на пингвинарника, така че той да отговаря на всички изисквания. Едва тогава ще бъдат доставени новите животни. Столичният зоопарк е договорил и кенгура. В момента най-редките видове в столичния зоопарк са амурският тигър и хипопотамът, посочи Нейков. Те попадат в Червената книга на застрашените от изчезване животни на много страни по света. Двойка папагали жако, също от защитени видове, са пък най-новото попълнение. В зоопарка те попадат, след като са конфискувани при незаконно пренасяне през граница. Папагалите обаче са все още под карантира и не могат да бъдат видени.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес