Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Избрани разкази" от лауреата на Нобелова награда - Хайнрих Бьол

03 април 2012, 14:53 часа • 14654 прочитания

В края на месец февруари издателство „Ентусиаст“ стартира нова поредица – Избрани разкази. Целта на проекта е да представи по оригинален начин на младите читатели класиците в нова светлина, различна от скучните представи за авторите, добити от текстовете, залегнали в учебните програми. Поредицата стартира с творби от Антон Павлович Чехов, а в края на март в колекцията от класици - майстори на късия разказ влиза втори сборник с избрани творби от немския писател Хайнрих Бьол. Книгата съдържа 18 от най-известните разкази на световноизвестния автор.

Още: Отиде си известният журналист Иван Ибришимов

Още: Viasat History представя Истинската история на татуировчика от Аушвиц

През 1972 година, когато Шведската академия присъжда Нобеловата награда за литература на Хайнрих Бьол, това не предизвиква нито изненада, нито възражения. Започнал да пише и да публикува кратки разкази през 1947 г., Бьол вече си е създал име на най-значимия следвоенен немски белетрист. Книгите му се издават и четат с еднакъв интерес и симпатия както на Запад, така и на Изток. Той вече е станал онова, което малко негови съвременници успяват да станат по онова време – световен писател.

Творчеството на Бьол е силно повлияно от войната, което до голяма степен се дължи на участието му във Втората световна война. През 1973 г. той е призован във Вермахта, воюва във Франция, Румъния, Унгария и Съветския съюз. Ето защо в следвоенните години Бьол е ангажиран със спомени от войната и въздействието ѝ - материално и психологическо - върху живота на обикновените хора. Те са истинските герои в неговите романи и разкази. Антигероите му са фигурите, облечени във власт – правителството, крупният бизнес и Църквата, които той бичува с хумор и горчивина за техния конформизъм, малодушие, егоизъм и злоупотреби.

Като всеки голям писател, Бьол открива във всеки обикновен човешки живот достойна за художествено претворяване съдба.  Ето защо често той е определян като автор, поставящ в центъра на своето творчество „малкия очвек“, който се бори срещу несправедливостта и неволите на живота. „С известно пренебрежение често ме наричат писател на малките хора: неловко е, но ще призная, че винаги възприемам тази квалификация като ласкателство“ –  споделя Бьол – „Нашата задача е да напомняме, че човекът не съществува само за да бъде управляван и че разрухата в нашия свят е не само външна и не е толкова малка, та да бъде превъзмогната просто за няколко години“. И като всеки голям писател е убеден в способността на литературата и изкуството да променят света, да го изпълнят с повече човечност и мъдрост.

Още: Времето утре - 25 февруари 2025 г.

Още: Почистват сградата на Дома на Европа след протеста на "Възраждане" (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес