"Сградите на Министерския съвет и Президентството са почти една до друга, но институциите, които работят вътре в тях, не могат да бъдат по-отдалечени". Това коментира британското списание "Икономист" във връзка с българския президент Росен Плевнелиев.
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
„Докато антиправителствените протести в България продължават вече повече от десет седмици, Плевнелиев и воденото от социалисти правителство са в своеобразна война. Политическата криза в най-бедната страна-членка на ЕС не показва признаци на подобрение", коментира изданието.
Благодарение на Плевнелиев президентската институция се е променила от основно представителна институция към активна и често противоречива намеса в българския политически живот.
Британското списание припомня, че „последната схватка" беше около актуализирания бюджет, който ще позволи на правителството да увеличи дълга на страната с 500 млн. евро в надеждата по този начин да се стимулира икономиката.
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Изданието пояснява, че Росен Плевнелиев наложи вето на бюджета в началото на август, като заяви, че „въпреки че подкрепя увеличаването на социалните разходи, той не иска това да се случи за сметка на нарастването на държавния дълг".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Две десетилетия на икономии и строг валутен режим направиха България една от страните с най-ниско ниво на външния дълг в Европа, възлизащ едва на 18,5% през 2012 г. „Този ход е рядкост в упражняването на президентската власт - това е второто вето на бюджета след 1990 година", обобщава „Икономист" за ситуацията у нас.
Новото правителство доведе и нови протести в страната, първоначално фокусирани върху назначаването на спорен медиен магнат, който да оглави Националната агенция за сигурност. Скоро обаче се разшириха в общо недоволство срещу цялото правителство, което според критиците е зависимо от сенчести корпоративни интереси.
„Хората вече няма да си затварят очите, така че е време политиците да отворят техните", каза държавният глава в свое обръщение още в началото на юли.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Той застава на страната на протестиращите, като открито и необичайно остро критикува правителството и настоява за нови избори. „Позицията на президента е продиктувана от елементарен здрав разум и политически морал", казва Данаил Смилов, политически анализатор в Центъра за либерални стратегии.
"Преди събитията през февруари повечето българи мислеха, че Плевнелиев е бутиков президент, един човек от бизнеса, скромен и готов на компромиси", каза Виктор Бачев, телевизионнен продуцент. „Сега президентството е единствената демократично функционираща институция в България", допълни той.
Тези чувства обаче не се споделят от всички българи. Около 40% от българите казват, че искат оставката на правителството, срещу 38%, които все още го погкрепят, разкрива скорошно проучване на "Галъп". Това изследване е установило и пробив в личната класация на Плевнелиев. И все пак той е третият политик с най-голямо доверие в страната.
Президентът може да направи нещо за преодоляване на тези звена и за намиране на изход от задънената улица между протестиращите и правителството.
Ежедневните протести продължават през цялото лято в София, като протестиращите от десетки хиляди са паднали на няколко стотин.
"Президентът не е главното действащо лице: трябва да има съгласие в парламента за предсрочни избори", казва Данаил Смилов.
Дали един ден Росен Плевнелиев ще иска да направи кратка разходка между Президентството и сградата на кабинета? - Той не казва. Но ролята му в настоящата криза може да предвещае нещо добро в бъдещата му кариера, пише изданието.