„Прецедент е да се взимат повторни проби от едно и също стадо. Съгласно инструкциите, няма изискване за повторно взимане на проби, когато се касае за заразно заболяване. Щом излезе веднъж резултатът дали положителен, или отрицателен, си остава какъвто е", коментира пред NOVA главният ветеринарен лекар на България доц. д-р Илиян Костов.
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Още: Взимат повторни проби за чума от 300 овце във Велинград
Животновъди опитаха да блокират взимането на повторни проби от засегнатите стопанства. Полицията отцепи района, а в крайна сметка инспекторите от Агенцията по храните влязоха при животните и взеха общо 315 проби. По думите му първите проби са разработени спрямо Европейската референтна лаборатория по два метода.
„Животните са биологични организми и затова при положителен резултат той е окончателен", обясни още доц. д-р Костов. „В момента България не може да изнася овчи продукти за чужбина, тъй като все още не сме ликвидирали предишното огнище на дребните преживни животни, което беше в Ямбол през 2018 г. Причината е, че собственичката на животните не позволи те да бъдат умъртвени хуманно. България има забрана за внос на животински продукти от редица държави", добави още той.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Шарка по овцете: 17 500 животни са убити в Северна Гърция (ВИДЕО)
Според доц. д-р Костов чумата може да бъде разнесена и по животни от други ферми, тъй като заболяването се предава по контактен път - чрез допир или близко разстояние. „Резултатите ще бъдат известни до края на петък, след което БАБХ ще предприеме мерки в съответствие с Европейския регламент за здраве на животните", каза ветеринарят.
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области