Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Близкият изток остава без вода

13 февруари 2013, 10:20 часа • 7341 прочитания

Още една беда се прибавя към проблемите на Близкия изток. Обширни сухи части на региона през последното десетилетие губят и сладководните си резерви, предаде БГНЕС.

Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)

Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово

Това става тревожно бързо, установява проучване на основата на данни на НАСА, получени от сателити. Резултатите бяха публикувани във вторник.

За седем години след 2003 година в части от Турция, Сирия, Ирак и Иран, които са разположени в поречията на Тигър и Ефрат, са изчезнали 144 кубически километра сладка вода. Толкова вода, но крайно солена, има в Мъртво море.

Една пета от загубите са резултат от загуби на почвена влага заради сушата през 2007 година. Също такава част от загубите се обяснява с изпарението на водата от повърхностните водни басейни. Но по-голямата част /60%/ се дължи на понижаване на равнището на подпочвените води заради изпомпването им.

Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?

Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.

"Това е достатъчно количество, за да задоволим нуждите на милиони хора всяка година", разкрива Джей Фамилиети, хидролог в Университета в Ървайн, Калифорния, основен автор на изследването.

Резултатите са публикувани в списанието "Water Resources Research", което излиза на 15 февруари. Това са резултатите от първите хидрологически проучвания на западния регион на Тигър и Ефрат.

Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)

Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"

"Данните от спътниците показват тревожно намаляване на общите водни запаси в басейните на Тигър и Ефрат. Скоростта на намаляването е втора в света след Индия, добавя ученият.

Когато намалява сладката вода на повърхността, властите се обръщат към естествените подземни запаси, за да се справят с нуждите.

"Намаляването на водата е комплексен въпрос в Близкия изток - регион, който вече се изправя пред ограничение на ресурсите", отбелязва Кейт Вос, хидролог от Калифорнийския университет и съавтор на изследването.

Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците

Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области

"Близкият изток не разполага с много водни ресурси и това е един от районите в света, който ще получава по-малко валежи заради климатичните промени", разкрива още Джей Фамилиети.

"Близкият изток трябва да разпределя по-добре водните ресурси, при положение, че търсенето ще продължи да нараства", казва той. "Страните от региона обаче  не съгласуват консумацията заради различното тълкуване на международното право и политическото напрежение", посочва експертът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес