Заради ликвидирането на селата в Бесарабия, днес сме свидетели на втора миграция по целия свят, 200 години след като тук са дошли преселниците от България. Това каза Александър Гарановски, председател на Район Тараклия в Молдова, предаде Фокус.
Още: Синоптик: Затоплянето ще върви с дъжд
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
По тази причина жителите на населения предимно с българи район Тараклия в Молдова настояват районът да бъде изключен от проекта за оптимизация на училищната мрежа в Тараклия, да бъдат запазени училищата в селата, да бъдат финансирани часовете по български език.
Какво се получава - след 200 години пак втора миграция - от Бесарабия в целия свят – Европа, Германия, Испания, Португалия, Русия, Украйна. Днес в Русия, в Ростовската област, Геленджик, Сочи, има цели поселения с българи, произлезли от Молдова – каза Гарановски.
„Ще ви кажа нещо интересно: От село Вали Пержа миналата година събраха един клас български деца в руското училище, и 11 души - в молдовското училище. А в Сочи, от младите хора от това село, които са отишли да работят като строители, са събрали два пълни класа”, даде пример той.
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
„Преди 200 години нашите предци са се преселили, а сега нашите младежи са принудени да напускат. Но не заминават както тогава нашите предци от България - три-четири поколения на една каруца, а напускат младите хора. Това не можем да не го забелязваме и да не го усещаме – не ни стига работна ръка, 22% от земята не се обработва, предприятията стоят. Това не може да не ни безпокои”, каза Гарановски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
По думите му град Тараклия, основан преди почти 200 години, днес намалява с около 600 души всяка година. „За 30 - 35 години Тараклия няма да я има, а някои от селата – още по-скоро. Ние също следим статистиката, радваме се на всяко едно дете, което се е родило. В село Вали Пержа кметът каза: от Нова година до днес са родени 4 деца, а умряха 27 души. Така че - в селата трябва да има училища, да учат децата на място, и да знаят хората, че ако има училища, детски градини, кметства, значи ще има и село, ще има хора, младеж”, каза Гарановски.