15 хил. лева глоба ще бъде налагана на работодатели, които не осигуряват достатъчно хладно помещение за работа или не предоставят достатъчно течности при работа на открито, предаде БНТ.
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
От Инспекцията по труда предупреждават, че ще бъдат безмилостни и че работодателите не могат да се надяват да обжалват актовете, защото само в 9% от случаите съдът отсъжда срещу наложената глоба.
В Закона за безопасните условия на труд все още няма изрично посочена температурна граница, след която да трябва задължително да се прекъсне работа. Отговорността за това лежи на усмотрението на завеждащия охрана на труда.
За да не изостане работата в горещините законодателството е предвидило въвеждане на гъвкав режим на работното време, който избягва обедните и следобедните часове. "Температурата, която е в климатизираните помещения, пак е препоръчителна - не трябва да е повече от 10 градуса", пояснява Виолета Добрева - директор Дирекция "Безопасност на труда и контролна дейност", ГИТ.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
"Глобите са по преценка на инспектора дали ще даде първо предписание или ще състави акт за административно нарушение. Размерът на глобата е от 1500 лв. до 15 000", каза Виолета Добрева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
При строежа на метрото в София е въведен следния режим на работа – при температура до 33 градуса по Целзий следва едночасова почивка, а при такава от 38 градуса – пълно спиране на работния процес.