Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ниски заплати: Съдилищата в Смолянско останаха без съдебни заседатели

31 януари 2024, 16:06 часа • 7444 прочитания

След многократни удължавания на срока за набиране на съдебни заседатели съдилищата в Смолянска област не могат да осигурят нужния им брой хора. Недостигът на този етап за областта е 28 души.

Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

„Имаме проблем с конкурсите за съдебни заседатели заради липса на желаещи“, каза председателят на Окръжния съд в Смолян Петър Маргаритов пред БТА. Той обясни, че Общинските съвети в областта вече по два-три пъти удължават процедурите за подаване на документи. Въпросът със заседателите е решен само в Районните съдилища на Чепеларе и Златоград.

По информация от Маргаритов Районният съд в Смолян търси 16 съдебни заседатели, но към момента желаещи да се запишат са 9. В Райония съд на Мадан има 9 места, но кандидатите са 6-има. Още от Смолян: Воден цикъл за 100 млн. лв., но смолянски квартал от 10 дена е без вода

Най-тежко е положението със заседателите в Районния съд на Девин, където са нужни 9 души, но няма нито един кандидат. В Окръжния съд на Смолян се търсят 12, а има само един съгласен да се явява на наказателни дела.

Още: Шампиони, институции, психолози и общественици дадоха старт на проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева

„Липсата на кандидати няма да спре наказателните процеси, защото заседателите от предишния мандат продължават да работят до избор на нови", коментира още Маргаритов. Според председателя на Окръжния съд причината да няма желаещи е, че хората са ангажирани и им е трудно да отсъстват от работа, за да ходят на дела. 

Според бивши и настоящи съдебни заседатели обаче истинската причина е критично ниското заплащане.

„Проблемът е, че когато те извикат да отидеш на дело в съда, си длъжен да излезеш за този ден в неплатен отпуск. И ако дневната ти надница е 50 лева примерно, ти я губиш, а вместо нея от съда ще получиш около 20 лева. Накратко, това е подходящ ангажимент за пенсионери, не за работещи“, обясни пред Actualno.com доскорошен съдебен заседател.    

Според него няма как да бъдат задължени сегашните заседатели да изпълняват тези ангажименти и занапред, след като новите не са достатъчни. Още: Грипът не спира да атакува: Удължиха епидемията в Смолянско

Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Има случаи на хора, които са завършили втория си мандат, а по закон в едно и също съдилище имаш право на максимум два последователни мандата и ако продължат да работят, ще влязат в трети мандат, което е вече нарушение.

„На мен лично страшно ми допада тази работа. Тя ти става част от живота, но след втория мандат си принуден да се откажеш. Можеш да продължиш, но в друг съд. Ако си бил в районния примерно, да отидеш в окръжния. Не че няма желаещи, но условията не са коректни“, сочи друг съдебен заседател.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес