След над четири часа заседание, Бюджетната комисия на 43-тото Народно събрание прие решение за преодоляване на проблема КТБ. Основата на решението са следните три точки:
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
1. Министерският съвет, в определен срок, да извърши анализ на Закона за БНБ, Закона за кредитните институции и законодателството като цяло, за да внесе изменения за гаранция на банковия надзор в България. Четирима от 16 души гласуваха против тази точка, която беше приета.
2. В срок до 6 ноември да се приемат законодателни изменения, за да се осигурят условия за изплащане на гарантираните влогове в КТБ. Четирима души бяха против, начело с Румен Гечев, част и от правителството на Жан Виденов, който счита, че тази точка дава основание на всяка затруднена банка да иска индивидуален срок в случай на затруднения, а не да се спазва срокът в Закона за гарантиране на влоговете.
3. Да се приемат законодателни промени, при които БНБ предприема задължителни мерки за оздравяване на банки с отрицателна капиталова адекватност. Сега, на практика, се иска директно вземане на лиценз. Тук шестима души бяха против, но останалите десет подкрепиха точката.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
4. Да има сключен договор с международна одитна фирма, която да разследва такива случаи какво точно е станало.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Изключително остро се изказа срещу трета точка и гуверньорът Иван Искров. Според него третата точка по същество представлява вменяване на задължение да се печатат пари, за да бъдат покривани капиталови дупки на всяка една затруднена банка. На мнението на Искров беше и Румен Гечев от БСП, а от Реформаторският блок също подкрепиха позицията на двамата и поискаха да има различно разписване на точката. Не е ясно, че се премахва автоматизма в закона, каза Корман Исмаилов. Йордан Цонев от ДПС обаче подкрепи председателя на Бюджетната комисия от ГЕРБ – Менда Стоянова.
Интересен факт е, че Йордан Цонев обеща специално да поиска становище от юристи дали законопроектът "Пеевски – Цонев" важи за КТБ, ако бъде приет. Ако има проблем, ще добави специален текст, за да важи, добави Цонев.
Позицията на Фонда за гарантиране на влоговете (ФГБВ)
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Според Росен Николов, за да може да се почне разплащане, трябва да се избере банка през която да се изплащат гарантираните депозити. Изплащането може да стане и през повече от една банка, но трябва да започне да започне 20 дни след отнемането на лиценза - преди това ФГВБ извърши подготвителна дейност. Николов твърди, че е най-добре да стане през повече банки – дори 5-6 банки, като вложителят може или да си изтегли парите или да ги остави в съответната банка, която е определена за изплащане на депозити.
Каква ще е процедурата – Николов казва, че вече има независими критерии, чрез които да се групират вложителите – последната цифра на ЕГН или Булстат, ако е юридическо лице. От последната цифра зависи в коя банка ще отиде съответният вложител, за да си вземе парите.