„В над 98% от секциите е имало излъчване на живо от видеонаблюдението при броенето на бюлетините в секционните избирателни комисии. Излъчване на живо е имало в 11 400 секции, от общо 11 626 секции“. Това заяви служебният министър на електронното управление Валентин Мундров на брифинг в Министерския съвет заедно с министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов, цитиран от БТА.
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: След искането за касиране: Правителството публикува докладите на МВР и ДАНС за вота
Валентин Мундров съобщи, че при предходните избори процентът на излъчване на живо от секциите е бил 95. „Всички налични записи от онлайн излъчването са качени и достъпни на портала evideo.bg“, посочи министърът. Той информира, че първото качване на записите е било в 22:00 ч. в изборната нощ. „Общият обем на съхраняваната информация е близо 20 терабайта, а общото видеозаснемане е приблизително над три години и половина“, добави електронният министър.
Още: Служебната власт се оплака от своеволия на частните фирми, ангажирани с машинното гласуване
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
По думите му записи липсват от 60 устройства, като по-голямата част са в малки населени места. Информацията е предоставена на ЦИК за предприемане на последващи действия, а причините можем да ги гадаем, отбеляза министърът. „Надявам се, че никой не очаква изпълнителната власт да командирова 11 000 служители във всяка секционна избирателна комисия, които да обикалят и снимат съответно броенето на бюлетините“, каза Мундров.
Още: Има ли възможности за кабинет след ултиматума на Борисов? (ВИДЕО)
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
Относно машините за гласуване той заяви, че доверието в тях е увеличено в сравнение с предходните избори. На тези избори, сравнено с миналите, 220 000 души повече са гласували с машина“, отбеляза още министърът. „Проверени са 3 306 машини. Държавната администрация помогна на Централната избирателна комисия при извършването на проверката преди спедиция на машините, като бяха осигурени 50 експерти“, каза Валентин Мундров, цитиран от bTV.
Още: Десетки секции са били без видеонаблюдение на седмите предсрочни избори поред за парламент
Това, което министерството направи, е, че удостовери повече от две седмици преди изборите, машините за гласуване, припомни Мундров и допълни, че беше изграден и т.нар. изпълним код. „При всички тези дейности медиите, външни за министерството служители, както и много други, участваха и можеха да виждат всичко на живо“, добави министърът и обърна внимание, че машините са били инсталирани от изпълнителя не по предварително подадения график.
Още: ДПС осъжда вандалските действия от симпатизанти на "Възраждане"
Още: Правителството осъди поругаването на сградата на Европейската комисия
Още: "Перфектно си свършихме работата": Служебни министри са доволни от видеонаблюдението (ВИДЕО)
Министър Мундров заяви, че складът, в който са съхранявани машините за гласуване, е охраняван отвън от жандармерията, а вътре е имало представители на две частни компании. „В крайна сметка представители на изпълнителната власт или на ЦИК отсъстваха понякога“, каза министърът. „Това, което правихме, е проверки на извадков принцип при експедицията на машините“, обясни той обаче подчерта, че през нощта експерти на изпълнителната власт в склада не са присъствали.
Още: ПП-ДБ сезира Конституционния съд за проверка на изборните резултати във всички секции (ВИДЕО)
Попитан дали има съмнение в честността на вота, Мундров отговори: „Не, пораждат се съмнения при инсталацията. Нямам съмнения в честността на вота“. „Съумяхме да направим на извадков принцип проверка на абсолютно всички районни избирателни комисия“, добави той. По думите му в ЦИК има списък с всичките машини, които са проверени. Министърът каза още, че е имало съпротива да се правят проверки на извадков принцип в някои райони, но не отговори на въпроса кои са те.