Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След две седмици партиите ще могат да предлагат конституционни промени

10 ноември 2022, 22:12 часа • 1301 прочитания

След две седмици парламентарно представените партии ще представят в писмен вид идеите и проектите си за промени в конституцията. Това реши на първото си заседание Комисията по конституционни въпроси.

Още: Атанас Атанасов: Борисов е почетен премиер в кабинета "Желязков"

Още: Костадинов е много добър актьор, напипва пулса, прави драма: Христо Панчугов за безредиците пред Дома на Европа

“Комисията трябва да работи при равнопоставеност и паритет, като се зачитат силата на аргументите, а не аргументите на силата, като се привличат всички заинтересовани страни, за да се стигне до припокриващ се консенсус и воля за иницииране на конкретни конституционни промени”, заяви очакванията си за работата на комисията нейният председател доц. Атанас Славов от “Демократична България”. 

“Целта на тази комисии не е да бъде деловодство на проекти за конституционни промени, а място за изработване на консенсус”, заяви председателят на парламентарната група на ДБ и член на комисията Христо Иванов. По думите му, комисията е правилното място за постигане на съгласие в публичен, структуриран формат с други институции и участници. “Да излезем от момента “вие ще подкрепите ли нашия проект”, а да постигнем общо съгласие, това може би ще облекчи дълбоките разделителни линии”, каза Иванов. 

Пред комисията по заключенията на Венецианската комисия относно законодателните промени за търсене на отговорност от главния прокурор говориха правосъдният министър Крум Зарков и заместничката му Юлия Ковачева. 

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

Според Зарков, въпросът за главния прокурор не се решава, защото депутатите, умишлено или не, говорят за различни неща. “Венецианската комисия конкретно казва, че въпросът за отчетността на прокуратурата е далеч отвъд наказателното  преследване на главния прокурор”. И напомни, че внесените от ДБ и готвените от служебния кабинет закони решават част от тези въпроси, без да се правят конституционни промени. 

“Очевидно трябва да се мисли и за дисциплинарна отговорност на главния прокурор, когато тя не е съдебна”, каза Атанас Славов. А Надежда Йорданова от ДБ подчерта, че “отговорността на главния прокурор е въпрос на държавността у нас”. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес