Представители на протестната мрежа срещу правителството на Пламен Орешарски внесоха в деловодството на парламента искане за Национален референдум по темата Държавна сигурност, съобщи БНТ.
Още: Михаил Миков за протеста на "Възраждане" : МВР можеше да реагира много по-тежко
Още: Атанас Атанасов: Борисов е почетен премиер в кабинета "Желязков"
В искането си те настояват да се разгледа въпросът трябва ли да се забрани достъпа до класифицирана информация и участието в управлението на държаните и местните власти на служители и агенти на бившата Държавна сигурност.
Инициаторите заявиха, че заедно със събирането на минимум 200 000 подписа през следващите три месеца искат да подложат на широк обществен дебат темата за присъствието на бивши служители на тайните служби и обучавани в КГБ агенти в сферата на енергетиката и икономиката.
Причина за започването на подписката е решение на Конституционния съд (КС), който в петък постанови, че бивши щатни и нещатни сътрудници на Държавна сигурност (ДС) могат да заемат постове в Съвета за електронни медии (СЕМ) и в ръководствата на БНТ и БНР.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
"В съвременната демократична държава е недопустимо която и да е свобода, включително и свободата на медиите от всякаква цензура, да бъде гарантирана посредством законодателно ограничаване на конституционни права на гражданите", се казва в решението на съда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
"Въведената забрана има лустрационен характер и противоречи на принципа на правовата държава и на принципа на равенство на гражданите, като по същество представлява дискриминация, въведена със закон", гласи позицията на мнозинството от конституционните съдии.
Според тях текстовете са дискриминационни, защото няма закон, който да въвежда обща забрана за заемане на публични длъжности от сътрудници на бившата ДС. Конституционните съдии се позовават и на други случаи, при които са правени опити да се въведат лустрационни текстове, но те всички са били обявявани за противоконституционни през годините. Освен това посочват, че въпросните текстове противоречат на редица международни документи за гарантиране на човешките правата и свободи.