Председателят на СДС Румен Христов, членове на ръководството и представители на софийската организация на партията поднесоха венец и цветя на Мемориала на жертвите на комунизма в градинката на НДК, предаде БГНЕС.
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Снимка БГНЕС
Преди това имаше църковна служба пред параклиса "Всички български мъченици", на която присъстваха президентът Росен Плевнелиев (2012 – 2017 г.), председателят на 48-ото НС Вежди Рашидов, председателят на СОС Георги Георгиев, председателят на ПГ на ДПС Мустафа Карадайъ, народните представители от ДПС Станислав Анастасов, Ертен Анисова и Небие Кабак, както и множество граждани.
Снимка БГНЕС
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
По-рано днес пленарното заседание на 48-ото Народно събрание започна с декларации на парламентарните групи по повод 1 февруари. По предложение на парламентарните групи на ГЕРБ, ДБ, ПП и ДПС, депутатите почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим. Нито един депутат от най-лявата част на залата, където седят 24-те депутата на БСП, не присъства по време на декларациите и почитането на паметта на загиналите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
ОЩЕ: Всички без БСП: Депутатите почетоха с минута мълчание жертвите на комунизма
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
Снимка БГНЕС
На 1 февруари 1945 г. Народният съд осъжда на смърт трима регенти, шестдесет и седем депутати, министри, генерали и полковници. Присъдите са изпълнени същия ден. Много от близките на подсъдимите са изселени преди или по време на процеса. Според доклад на Държавна сигурност за девет месеца в страната са изселени 28 131 души и хиляди са убити. Денят на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим се чества на 1 февруари по предложение на президентите Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002).