Има нарушения по три проверени обществени поръчки на НДК. Това заяви министърът на Българското председателство на ЕС и бивш регионален министър Лиляна Павлова по време на първото заседание на Временната анкетна комисия, която парламентът създаде, за да разследва случилото се в НДК.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Става въпрос за поръчки за избор на проектиране и строително-монтажни дейности, избор на изпълнител за техника за озвучаване и преводи и за надзор на извършените строително-монтажни работи. Именно първата поръчка, на стойност 17 млн. лева, стана причина за публичен скандал, след като председателят на Съвета на директорите на НДК Борислав Велков публикува скандален чат разговор, показващ натиск в полза на една фирма по обществената поръчка.
Павлова поясни, че въпреки че има съмнения за незаконосъобразно сключване на договори, факт е, че те са сключени и са в процес на изпълнение. "За нас беше изключително важно те да се изпълняват в срок, качествено, така че да може до края на годината да бъдат завършени успешно и сградата да бъде приведена в изискванията за провеждане на председателството. От тази гледна точка констатирахме редица проблеми", заяви тя, цитирана от Агенция „Фокус“. И добави, че е поискала от Мирослав Боршош изпълнението на дейностите да влезе не само в законовите параметри, но и в графика.
"По отношение на договора за проектиране и ремонт на сградата установихме закъснение в планирания график. Първоначално по договор графикът за изпълнение на строително-монтажните работи трябваше да бъде в края на месец септември. Освен това 7 месеца след сключване на договора за проектиране и строителство не е налице одобрен работен проект по отношение на необходимите ремонтни дейности. Нямаше назначен екип, който да осъществява инвеститорския контрол“, коментира Павлова.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Относно договорите за избор на изпълнител за техника за озвучаване и преводи и за надзор на извършените строително-монтажни работи, Мирослав Боршош е искал увеличение на стойността им и възлагане на допълнителни дейности до 50% от стойността на двата договора. "С решението за увеличение на капитала на дружеството беше приет. Това, което не беше прието в пълнота, е увеличението и анексирането на договора за проектиране и строителство", каза министърът, допълвайки че са удовлетворени само 28 млн. лева от поисканите от Боршош 36 млн. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
По думите на Павлова, откакто тя отговаря за европредседателството ни, е имало четири назначени проверки на дейността на НДК. Павлова е получила предварителен доклад, който е бил част от мотивите ѝ за предложението и освобождаването на Мирослав Боршош като изпълнителен директор. "Докладът включва два компонента по отношение на финансовото състояние на дружеството, но не завършва със заключения и констатации, защото НДК не е предоставило необходимите документи", обясни Павлова.
Финансовото състояние на НДК
Според Лиляна Павлова, за първите 5 месеца на годината НДК е на загуба от над 3 млн. лева. Има крайна тенденция на загуби, добави министърът. Тя посочи, че и изискала актуалния бизнес план, инвестиционния план, оздравителния план на дружеството и правилата на работата на Съвета на директорите. "До датата, в която бях принципал на дружеството, такива документи не ми бяха предоставени", заяви Павлова.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Лиляна Павлова е убедена, че неразбориите покрай НДК няма да доведат до отнемане на европредседателството ни.