"За 2018 година разрешението за внос на отпадъци е за около 85 000 тона. В ТЕЦ-овете са изгорени под 3%". Това заяви в интервю за Нова телевизия министърът на околната среда и водите Нено Димов.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
По думите му страната ни е единствената в Европа, която е въвела ограничение за вноса на отпадъци за горене от 50%. Екоминистърът допълни, че е изпратил станция за измерване на чистотата на въздуха в Перник в момента, в който местната топлоцентрала спря да работи.
"Станцията трябваше да работи една седмица без това да е известно. И вчера завърши тази седмица, в която половината време ТЕЦ-ът не беше работил, а другата половина работеше като работата му беше само с разрешеното гориво – въглища. Резултатът беше, че след като той заработи се повишиха рязко емисиите на серни окиси, което е съвсем нормално. И другото, което се повиши, са фините прахови частици", обясни Димов.
Екоминистърът е на мнение, че ако не е била предприета крайната мярка нямало как да се принуди ТЕЦ-а да премахне от площадките си неразрешеното гориво. А за 2018 година около 825 000 тона български боклук е изнесен за горене в различни части на Европа.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Нено Димов е категоричен, че в нито един от градовете, които се оплакват от замърсяване на въздуха, няма разрешение за горене на RDF.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
В коментар за състоянието на язовир "Пчелина" Димов посочи, че това е утаечен водоем и не е предвиден за зарибяване, заради високата температура и ниското съдържание на кислород в него.