Нещо странно става със социологическите агенции. След предишните избори една социологическа агенция изчезна, сега може и същото да стане. Това го отдавам на желанието социологията да стане агитационен инструмент, заяви лидерът на евролистата на АБВ Ивайло Калфин пред БНТ.
Още: Атанас Атанасов: Борисов е почетен премиер в кабинета "Желязков"
Не е нормално две агенции, правещи изследване една след друга, да дават разлики в пъти. А в Европа е друго – коментират се тези и тенденции, не се казва кой ще влезе и кой не, добави Калфин.
На въпрос дали трябва да се забрани един месец преди избори да има социологически проучвания, Калфин отговори, че това е малко крайно. Сега и в Гърция има скандал с една агенция – казва се, че прави внушения, посочи той.
От моите наблюдения се правят внушения от шефовете на социологическите агенции да не се гласува за малките партии. Почти нямаше дебат, няма мажоритарен вот, няма сблъсък на водачите на партиите и листите, съгласи се и Надежда Нейнски.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Беше зададен и въпрос дали не е твърде голям брой на можещите да гласуват според ГРАО – над 6 млн. души, Калфин отвърна, че не трябва да се забравят и гласуващите от чужбина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Алтернативите се виждат, когато има сблъсък. Днес например трябваше да участва г-н Станишев в дебата, но него го няма. Европейските теми ги няма – създава се банков съюз, договарят се отношения в дългосрочен план между ЕС и САЩ, миграционната политика е проблем, подчерта Калфин.
Разликата между Мартин Шулц и Жан-Клод Юнкер е една основна – ако Шулц е председател на ЕК, социалните фактори, както и безработицата, трябва са на равно ниво с фискалните мерки, заяви Калфин. Нейнски подчерта обаче, че следва държавата да създава условия за развитие на бизнеса, а не държавата да изземва функциите на частния сектор.
Европейският съюз дава инструменти, а не решения. Трябва да сме наясно къде отиваме, за да може ЕС да ни помогне. Не можем да се сърдим на ЕС, когато само усвояваме средства, а нищо не се случва, заяви Калфин.
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Искам да напомня и че европейските националисти не приемат българските. Льо Пен например не прие „Атака”, каза Нейнски. Това е пример как дебатът в България е много изкривен – „Атака” не беше приета, защото защитава руските интереси в очите на европейските националисти.
Според Калфин едва ли ЕС ще стане нещо подобно на САЩ. Федерализъм не може да има, но може да има по-голяма роля на националните правителства с подкрепа на ЕС.