Бившият президент Росен Плевнелиев даде показания по делото срещу ексминистъра на отбраната Николай Ненчев за ремонта на двигателите на руските МиГ-29.
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
В процеса показания вече даде действащият държавен глава Румен Радев, който е един от основните свидетели срещу Ненчев, в качеството си на бивш командващ на Военновъздушните сили.
Според прокуратурата в периода от май – септември 2015 година Николай Ненчев е скрил в каса в кабинета си действащ договор за ремонт на руските изтребители с фирмата производител – "РСК МиГ" и започнал преговори с Полша. Резултатът, се твърди в обвинителния акт – в риск е била поставена летателна годност на българските военновъздушни сили и безопасността на пилотите ни.
В показанията си пред Софийския градски съд президентът Румен Радев оцени действията на бившия министър на отбраната като "катастрофа", от която "авиацията ни е изпаднала в пълен колабс".
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Обратна е тезата на Ненчев и на част от свидетелите дотук – хора от екипа му – решението за преговори с Полша е било продължение на политиката на НАТО за диверсификация от Русия, формирана на срещата на държавните глави на страните-членки от НАТО в Уелс през 2014 година. Призоваването на президента Плевнелиев беше по искане на прокуратурата, но и защитата на Ненчев заяви, че намира този разпит за много важен:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Той е бил ръководител на нашата делегация, като държавен глава, на срещата в Уелс на 3 и 4 юли 2014 година, когато именно се вземат тези решения.
В продължение на час Росен Плевнелиев припомни събития от международния и българския си календар през 2014 и 2015 година. Пред съда Плевнелиев намери политическо обяснение на избора да бъде предпочетена Полша пред Русия, като се върна към анексията на Крим, последвалия форум на НАТО в Уелс и посланията оттам да се действа отговорно, заедно и като се търси разграничение от руското въоръжение.
Там е било договорено да има и повече пари за отбрана и съвместимост с натовските стандарти. В Уелс е била дадена за пример Полша, която успяла да надгради своите МиГ-29 със собствени сили. Това именно и държавният глава по това време е разказал на министъра на отбраната Николай Ненчев, а после свикал Консултативен съвет за национална сигурност, малко преди инкриминирания по делото период, където пък всички политически сили, без БСП и "Атака", се обединили около необходимостта от повече пари за отбрана плюс деверсификация.
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
На среща с полския си колега, след форума, Плевнелиев питал как са адаптирали руските си МиГ-ове с НАТО-вските стандарти. Но отрече да е въздействал на Ненчев.:
Държавният глава по никакъв начин не може да се бърка в работата на Министерството на отбраната, нито съм го правил, но още след Уелс са се провеждали много срещи на български официални представители, нашите военни аташета в НАТО. Аз не считам, че това е еднолична идея на министър Ненчев, и също така не съм съгласен да се излезе с констатацията, че в началото на този процес е посещение на български държавен глава в Полша.
От разпита на държавния глава става ясно, че, според него, действията на министър Николай Ненчев по това време, за това кой да ремонтира МиГ-29, е било и в синхрон с държавната политика.