Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата не се тревожи, че наши моряци може да споделят съдбата на медицинските ни сестри в Либия

08 януари 2019, 11:00 часа • 3372 прочитания

Като въпрос на "частни отношения" определи скандала с либийския танкер "Бадр" транспортният ни министър Росен Желязков.

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

Според Желязков Либия нарочно се опитвала да пренесе спора на държавно ниво. "Доколко има симетричност поради това, че става въпрос за частни отношения между две компании - частна българска и държавна либийска, либийската страна съвсем естествено иска да ескалира спора дипломатически, за да може да прилага адекватни симетрични мерки. Ние считаме, че става въпрос за частно-правен спор", заяви Желязков пред БНТ.

Попитан дали има възможност български кораби и такива с български екипаж да бъдат задържани в либийски води и доколко сериозна е тази заплаха министър Желязков отговори, че в дипломацията винаги действат мерките на симетрия. Той не можа да каже колко български кораба влизат за даден период от време в либийски води. Припомняме, че Либия вече издаде заповед за задържане на всеки кораб под български флаг и всеки кораб, в който има българско участие в собствеността, ако такива влязат в либийски води.

"Под български флаг няма много кораби. Голяма част от морските съдове са регистрирани под флагове на други държави, така че това не е темата. Това е част от дипломатическите маневри на Либия, за да може да осъществи своите виждания по казуса", омаловажи нещата Желязков.

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

Министърът каза още, че българската компания "Булгаргеомин", която претендира и е изпълнила своите вземания, през 2003 г. е била изгонена от Либия по неясни за нас причини.

Росен Желязков отбеляза също, че конфискуваният кораб е извън българските териториални води. "Той има разрешение за еднократно направление до Истанбул за ремонт. Към настоящия момент с оглед очаквания отговор от Панама по отношение на флага, допълнително ще бъдат анализирани последиците и действията, които могат да се предприемат", добави той.

Кой стои зад "Булгаргеомин"?

Името на дружеството "Булгаргеомин ЛТД" съвпада с името на държавна външнотърговска фирма от времето на комунизма, чиято основна дейност е минно дело. Желязков твърди, че дружеството е наследник на приватизирано през 2013 година държавно предприятие. Според информация от Зимбабве, „Булгаргеомин” е съдила България в Зимбабве за правото на собственост върху два имота, които дружеството обитавало от ... 34 години! Първоначален собственик на имотите обаче е била българската държава. "Булгаргеомин" обаче счита, че толкова дълго време е ползвала имотите, че има право да ги получи и използва както намери за добре.

Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна

Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес