"Предизборната коалиция на ПП и ДБ не решава политическото уравнение. Те можеха да са първа политическа сила и да вземат първия мандат. Дори да вземат първото място, ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" в това НС имаха мнозинство. Ще го запазят и в следващото, така че някоя от тях трябва да участва в управлението на страната". Това каза социологът Димитър Ганев пред NOVA.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"ДБ и ПП дават сигнали, че няма да прави коалиция с ГЕРБ и ДПС и затова не виждам обединението какво ще промени. С него съставянето на правителство е дори по-малко възможно", допълни той.
По думите му с новото обединение се минира възможността ДБ да говори с другите партии. "Ако наистина има силен обществен натиск за съставяне на кабинет, какъвто не се вижда, това може да е спояващ фактор за коалиция. В приключилото НС основният възпиращ фактор за коалиция беше високата политическа цена, която трябваше да платят партиите. Тя беше толкова висока и заради непопулярността на която и да е от партиите и приближаващия местен вот. Общественият натиск може да промени нещата така, че високата политическа цена да бъде платена, ако не влезеш в коалиция. Тогава трябва да имаме много висок обществен натиск", коментира Ганев.
Той коментира и двете подписки за свикване на референдуми - за запазване на лева, подкрепена от "Възраждане" и на ИТН за президентска република. "И двата референдума са инструменти на определени партии да намерят свой сюжет. Това не означава, че ще има промяна в Конституцията. По-скоро се търси резултат за самата партия", посочи Димитър Ганев.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Медийният експерт Георги Лозанов смята, че наблюдаваме ревю на политически провали, започнало от падането на правителството на ГЕРБ. "Надявам се, че обществото ще прояви политически разум, но това ще стане, ако то се уплаши, че ще загубим двата основни консенсуса, около които се крепи демокрацията - прозападният и антикорупционният. Те се клатят от политиците и България има риск да се превърне държава, в която никой не иска да бъде", заяви той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Според него няма да се мине без "уличен натиск". "Не знам дали ще бъде защото няма да се състави правителство или защото ще има коалиция, която ще взриви улицата. Никой не иска реално президентска република", отбеляза Лозанов.