Народното събрание се съобрази с ветото на президента Румен Радев върху приети по-рано този месец от депутатите промени в Наказателно процесуални кодекс.
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
С тях беше решено да бъде възкресен Пленумът на Висшия съдебен съвет - институция, която беше закрита с промените в Конституцията, според която вече има само Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет. Изборите за двата съвета предстоят, а междувременно действат старите колегии на ВСС - съдийската и прокурорската, но без пленум. Изненадващо обаче депутати от управляващото мнозинство (ПП-ДБ, ГЕРБ, ДПС) решиха, че "за да няма напрежение в системата" пленумът трябва да бъде възстановен временно. Още: Киселова: Шокирани сме от поведението на депутатите и начина, по който претвориха Конституцията
Текстовете бяха приети през преходните и заключителни разпоредби на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), с които бяха направени промени в Закона за съдебната власт - практика от предишни парламенти, която управляващите обещаха, че ще се прекрати.
Днес обаче депутатите приеха ветото на Радев върху "ремонта на ремонта" на Конституцията. При гласуването само един депутат подкрепи първоначално гласуваните текстове, 51 бяха "против", а 134 "въздържал се".
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Дебатът
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
По време на дебата изказвания имаше само от опозицията.
Цвета Рангелова от "Възраждане" посочи, че с промените в НПК, които са били приети от парламента, съществено се е ограничило правото на обвиняемия и неговия защитник. Според нея цялата юридическа гилдия е била в потрес от приетите промени.
Гроздан Караджов от "Има такъв народ" заяви, че приемането на въпросните промени е свидетелство за неумението на управляващата сглобка да внася непрекъснато противоконституционни текстове.
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
"Управляващата сглобка, заслепена от мнозинството, с което разполага, и водена от Магнаурската школа от Харвард, продължават да повтарят една и съща грешка. Това е най-тъжната точка, защото ще се наложи да повторим азбучни истини за правото, които бяха потъпкани", каза Караджов. Още: Изненадващо ремонтираха пресните промени в Конституцията
Мая Димитрова от БСП заяви, че с промените в НПК, управляващите са променили Конституцията със закон, и не са се съобразили с аргументите на опозицията.
"Всички наши аргументи се припокриват с мотивите от ветото на президента. Приемете, че опозицията също прави конструктивни предложения, опозицията също работи за България", обърна се Димитрова към управляващите.
Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на "Има такъв" народ, коментира, че вчера на заседание на правната комисия юристите на ГЕРБ-СДС и ДПС са се разграничили от предлаганите промени в НПК.
"Става ясно, че практически тази глупост идва от "Продължаваме промяната - Демократична България", добави Йорданов.