България, Турция и Румъния подписват в Истанбул споразумението за създаване на противоминна група в Черно море. Мисията трябва да гарантира сигурното корабоплаване, предаде БНР.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Още: Още открити мини в Черно море
Мисията
Корабоплаването в Черно море стана проблемно, след като започна войната на Русия с Украйна. Мините се откъсват от котвите си и заради теченията достигат проливите", обясни турският министър на отбраната Яшар Гюлер. Миночистачите ще патрулират постоянно в района, където свършва морската граница на Румъния. Преди Нова година българското правителство одобри меморандума. С уточнението че дейността няма да е насочена срещу никоя друга държава. Българският министър на отбраната Тодор Тагарев посочи, че военните действия водят до рискове за нашата територия и превоза на украинско зърно.
Операцията
Операцията започва на фона на предупрежденията на НАТО, че Русия има "опасното" поведение в Черно море. И след проведените миналото лято руски учения в българската икономическа зона.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
В Румъния вече е първият от двата британски миночистача, придобити по споразумение на двете държави.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
В началото на годината Турция отказа през Босфора и Дарданелите да преминат двата британски миночистача за помощ на Украйна. Турция се позова на Конвенцията от Монтрьо, която въвежда ограничения за присъствието на морски съдове на държави, без излаз на Черно море.
Още: ВМС успокояват: Само мини с малък заряд се откриват в Черно море