Най-вероятно ще влезем в процедура по свръхдефицит. Това каза Десислава Николова, главен икономист в Института за пазарна икономика.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
„Тази година превишаваме с 3% бариерата за дефицит, която всички страни на ЕС се очаква да спазват”, обясни Николова.
Според нея трябва да представим пред европейските ни партньори реалистичен план за влизане под тази бариера на дефицита и за свиването му за следващите една-две до три години максимум, предаде Фокус.
„Един амбициозен проект на държавния бюджет, който залага на свиване на дефицита и то по-амбициозно. Консолидиране на дефицита с по-смело рязане и оптимизиране на разходите и консервативно планиране на приходите би изпратило добър сигнал към рейтинговите агенции и би могло да послужи като аргумент за неревизирането на рейтинга”, коментира Николова.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Според нея е крайно време правителството да започне необходимите реформи и то с мнозинството, с което вече разполага в парламента. Тя посочи, че тези реформи трябва да бъдат дългосрочни, смели и сериозни, за да се промени коренно ситуацията, която имаме в последните две години. Николова коментира разделянето на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
„Има смисъл енергетиката да придобие по-голям фокус предвид проблемите, които се натрупаха там през последните няколко години”, заяви Николова. „Туризмът винаги е бил нишов. Според мен, отделно министерство на туризма става прекалено предвид това, че компаниите са частни и това е автентичен частен бизнес”, допълни тя.