Държавният бюджет за първото тримесечие на 2021 г. е отчел дефицит в размер на 619 400 000 лв., или 0,5% от брутния вътрешен продукт. Това стана ясно от данните, които финансовият министър в оставка Кирил Ананиев отчете пред Народното събрание.
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Ананиев посочи, че временният дефицит след COVID-кризата е "очаквано от икономическите анализатори" и прогнозира, че към края на април отчетеният дефицит може да се свие до близко до балансираното бюджетно салдо. По думите му - дефицитът може да се движи между -100 млн. и +100 млн. лв., но това ще стане ясно към 30 април.
8,5 млрд. лв. е размерът на фискален резерв, каза той. 3,3 млрд. лв. от тях е в Сребърен фонд за гарантиране на държавната пенсионна система. "Не сме си позволили една стотинка да се вземе от този фонд и да се финансират други разходи", каза министърът на финансите.
"Първото тримесечие на годината беше най-тежко заради третата вълна на епидемията. Ако няма усложнения в епидемичната обстановка, имаме основания да прогнозираме, че ще изпълним ангажиментите в бюджета. При усложняване на обстановката, ще трябва да предприемем мерки за актуализация на бюджета, извършване на допълнителни разходи и поемане на допълнителен дълг", каза Ананиев.
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Предварителните данни на МФ показват, че приходите в бюджета, вкл. от данъчни постъпления, са общо 11,348 млрд. лв. и се увеличават на годишна база.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Дефицитът се дължи на значителното повишаване на разходите (почти 12 млрд. лв. за тримесечието при 9,550 млрд. лв. за същия период на 2020 г.).
Според Ананиев - този ръст на бюджетните разходи се дължи както на мерките за справяне с пандемията, така и с увеличените доходи и социални помощи, заложени в Бюджет 2021.
1,245 млрд. лв. са данните по предотвратяване на коронавирусната пандемия. 314 млн. лв. са похарчени за добавките от 50 лв. към пенсиите на всички пенсионери от януари до март. Част от разходите се дължат и на средствата за модернизиране на армията.
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени