Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вредни ли са хранителните добавки?

19 юли 2024, 07:00 часа • 5708 прочитания

Ако и вие сте започнали да приемате повече витамини, откакто тренирате, за да прогресирате повече в тренировките, не се притеснявайте, защото не сте единствени. Но полезно ли е всъщност това? Във фитнес индустрията от години се промотира, че ако искаме да изглеждаме добре и да имаме сила, трябва да приемаме протеини, аминокиселини, бустери и какво ли още не. Въпросът е дали това е просто реклама, или наистина е така.

Още: "Всички в България ми се подиграваха за "продължаваме напред". Седя зад думите си и изпълних всичко, което казах"

Още: Геополитически прочит от Кубрат Пулев - атакува Володимир Зеленски и подкрепи Доналд Тръмп (ВИДЕО)

Какви са потенциалните ползи от хранителните добавки?

Хранителните добавки ни дават веществата, от които не можем да си набавим достатъчно количество само от храната“, казва Рохит Моге, американски фармацевт. Точно за да запълнят тези липси, повечето хора започват да приемат желирани витамини, прахчета, тинктури и всичко, за което се сетите, щом чуете думата "добавки". Проблемът тук не е в приема им, а в това, че се приемат без да са установени реални липси в организма.

ОЩЕ: Кои са основните мускулни групи и как да ги съчетаем правилно във фитнеса

Добавки

Още: Кобрата за Махмуд Чар: Състезавал съм се срещу допингиран боксьор! Затова не помръдваше при ударите ми

Още: Изоставен от всички: Заради кого Карлос Насар отказа главозамайващите оферти от Катар и Бахрейн?

Разбира се, витамините могат много да подпомогнат функциите на организма ни, но ако ги приемаме разумно и ако имаме реална нужда от тях. Омега-3 витамините например не са задължителни за трениращия човек, защото дори и да ги приема, вероятността организмът му изобщо да не ги усвоява е голяма. Рибеното масло може и да подобри инсулиновата чувствителност, която е индикатор за добро здраве, но това се случва само при хора, които имат някакъв вид метаболитно разстройство. А по отношение на влиянието му върху сърдечната дейност, то е минимално, ако изобщо има такова при здрав човек.

Друг пример може да се даде с витамин Б12, чийто прием може да бъде добра идея за по-възрастни хора, вегетарианци и вегани. Този витамин поддържа кръвта и нервните клетки здрави. Естествено се съдържа в месото и животинските продукти, което означава, че хората, които ядат месо, едва ли се нуждаят от допълнителен прием на Б12.

ОЩЕ: 4-седмична програма за горене на калории с HIIT тренировки

Какви са рисковете от приема на хранителни добавки?

Главният проблем с хранителните добавки е, че индустрията не е подложена на строг контрол, и ние не можем да сме сигурни какво точно приемаме. По този начин в стремежа си да си помогнем, можем лесно да си навредим. Друг немаловажен проблем е предозирането. Ако преди да започнем прием на витамини, не сме се консултирали с лекар, вероятността да си докараме излишък на даден витамин или минерал е голяма. Според националния институт по здравеопазване на САЩ приемането на хранителните добавки от хора без здравословни проблеми има повече негативен, отколкото положителен ефект.

Още: Заради болест: Провали се мач за световна титла по бокс

Още: Хелмут Марко: Никола Цолов е нашият фаворит за титлата във Формула 3

А изводът е, че не е задължително, когато тренирате, да поемате по една шепа витамини или прахчета, за да прогресирате в тренировките и да имате енергия. Помнете, че преди да си купите добавките, които инфлуенсърите промотират, трябва първо да се консултирате със специалист.

ОЩЕ: Ето защо не отслабвате: 5 лесни и натурални начина да свалите излишните килограми

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Йорданка Йончева
Йорданка Йончева Отговорен редактор
Новините днес