Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Скок на минималната заплата и нов дълг: Къде сгреши държавата? (ВИДЕО)

16 октомври 2023, 19:29 часа • 14181 прочитания

Повишаването на минималната работна заплата до 933 лева от 1 януари 2024 г. е грешен ход на управляващите. Това заяви в Студио Actualno финансистът д-р Пламен Иванов по темата с близо 20-процентното увеличение.

Още: Георги Харизанов от Вашингтон за "Студио Actualno": За всички е ясно, че диктаторите са Путин и Лукашенко, не Зеленски (ВИДЕО)

Още: Проф. Каламарис: Сделката на Тръмп за Украйна минава през Рияд и свалянето на цените на петрола (ВИДЕО)

Още: Защо вдигането на минималната заплата повишава безработицата? Говори д-р Пламен Иванов (ВИДЕО)

Държавата няма стратегия

"Не знам защо не започнаха с мерки срещу инфлацията. Тя се бори, като се увеличава предлагането – повече стоки на пазара, по-добра конкурентна среда. Ние, в България, не работим върху тези мерки, ние работим върху други, които са обратни на икономиката. Това е изцяло предизборен инструмент за привличане на гласове", смята той.

По думите му - вдигането на МРЗ не само в държавния сектор, но и в частния, трябва да дойде от повишаване на производствените мощности или от качество, уникалност на продукт, който се предлага. "Трябват ни инвестиции. Но кой ще дойде в момента на място, където не знаеш дали сме в Шенген, или не, не знаеш какви са лихвените нива за 6 месеца напред, не знаеш каква ще е цената на труда, не знаеш какви са пътищата, нямаш представа какво ще е данъчното облагане за три години напред? Няма стратегия на държавата, няма ясен план", твърди д-р Иванов.

Още: Нова мания при децата: Опасна ли е игра, която предизвиква търсаческите умения на тийнейджърите? (ВИДЕО)

Още: Петър Кичашки: Не е гаф, че Тръмп нарече Зеленски диктатор, добре калкулирано поведение е (ВИДЕО)

От 1 януари ще вдигнем безработицата. Разходът на бизнеса ще се вдигне с 15-20% на един работник и ще бъде "убит" малкият бизнес, който е двигател на икономиката, прогнозира той.

Още: Държавният дълг скача двойно до 2025 година, прогнозира финансовото министерство

Новият дълг - защо сега?

Относно обявения от финансовия министър Асен Василев планиран нов външен дълг финансистът попита: "Защо не го взехте през юни, когато гласувахте 6-месечен бюджет? Защо това емитиране на външен дълг не е насочено навътре – т.е. парите от лихвата или от доходността на този дълг да останат вътре в България?".

Според д-р Пламен Иванов търговските банки у нас имат огромна ликвидност и могат да поемат вдигане на основния лихвен процент, без това да се отразява на крайния клиент. "Банките няма да си убият златната кокошка. Клиентът на потребителски кредит не бива да се притеснява. Проблемът е, когато имате голям проект и когато теглите от банка голяма сума. Нямате прогнозируемост 6 или 12 месеца напред на каква цена ще бъде този капитал", обясни той.

Още: 35 години SOS Детски селища България. За постиженията и предизвикателствата разказва Валерия Георгиева

Още: "Борисов утре ще каже, че не познава Желязков": Веселин Стойнев за "спуснатия ей така" бюджет (ВИДЕО)

Още: Финансов апокалипсис заради Израел има само в българските студиа: Финансистът Пламен Иванов (ВИДЕО)

Гледайте още от анализа на финансиста във видеото:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес