Хроничното дишане на замърсен въздух намалява когнитивните способности, твърди ново проучване в Китай, предаде Би Би Си.
Още: Безплатни неврохирургични консултации във Варна с проф. д-р Волкан Айдън
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Според изследователите негативното му влияние се увеличава с възрастта, като най-силно засята мъже с по-ниско образование.
Съвместното американско-китайско проучване стигнало до изводите, след като следило математическите и вербални умения на около 20 000 в Китай в продължение на 4 години.
Изследователите смятат, че резултатите имат глобални измерения, тъй като 80% от градското население по света диша въздух, чието ниво на замърсяване не е безопасно.
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Въпреки че установило връзка между замърсяването и по-ниски резултати в тестове, проучването не открило причината, която причинява този ефект.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
В него били измервани нивата на серен диоксид, азотен диоксид и прахови частици под 10 микрометра, в района на живеене на наблюдаваните участници. Не е ясно кой от тези замърсители причинява този ефект и в каква степен.
Въглеродният оксид, озонът и по-големи прахови частици не били включени в изследването.
Авторите му обаче смятат, че замърсеният въздух увеличава риска от дегенеративни заболявания, като алцхаймер и други форми на деменция.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
По оценки на Световната здравна организация замърсяването на въздуха годишно причинява преждевременната смърт на 7 милиона души по света.