Личните лекари трябва да имат възможност да назначават PCR тестове, защото към тях се обръщат пациенти със симптоми и са били с контакт със заразен или болен. Това трябва да се осъществи в единен пункт, към който да насочват Джи Пи-тата, който да е извън болниците, за да продължат да не се смесват потоците с болни от коронавирус и останалите. Борим се за правата си. Най-малкото пациентите трябва да ни подкрепят, защото това засяха тяхното здраве. Това каза в Сутрешния блок на БНТ д-р Гергана Николова - общопрактикуващ лекар и член на УС на БЛС.
Още: Безплатни неврохирургични консултации във Варна с проф. д-р Волкан Айдън
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
"Трябва да имаме права да назначим теста, трябва да има пункт, към който да ви насочим, за да се направи този тест. Ако има пациент, който не е добре и няма личен лекар, той би могъл да се самонасочи към този пункт, ако знае къде се намира", призова д-р Николова.
По думите й трябва да се търси начин да се скъсява пътят на пациента, а не да се удължава. Идва есента и сме притеснени, каза тя. Когато грипа се смеси с коронавируса какво ще правим. В София има 1000 лични лекари, всички те ли трябва да звънят на епидемиолога, за да искат разрешение за всеки пациент за PCR тест.
"Нямам ден с по-малко от 5-6 обаждания с притеснения за ковонавирус", каза заместник-председателят на БЛС д-р Брънзалов пред BTV.
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
"През есента ще има много повече хора със симптоматика - от коронавирус и от сезонните грипове", коментира д-р Брънзалов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
"Трябва да се изправят алгоритмите на поведение на лекарите на всяко ниво, за да може пациентът да получи по-бързо адекватна помощ и по-бързо да бъде излекуван", допълни още той.
Животът продължава, за COVID научихме достатъчно и можем да се справяне с неговото диагностициране, подчерта Николова.
"Министерството на здравеопазването се мъчи да намери начин да спре разпространението на вируса. Трябва да се намери някакво равновесно положение, трябва да има баланс в системата и непрекъснато да ограничаваме хората. Това е една въздушно-капкова инфекция - какво да направим, да спрем да дишаме", запита риторично тя.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Вирусът съществува, но това не бива да се превръща в страх, който да ни пречи да живеем. Трябва да се съобразяваме с факта, но не и да не излизаме навън, за да не се заразим, призова общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.
Тя апелира да се спазват противоепидемичните правила - да се спазва дистанция, редовно да се мият ръцете и да ползваме дезинфектанти. При въздушно-капкова инфекция повечето хора ще срещнат вируса и голяма част от тях ще се заразят, прогнозира
"Успокоителното е, че няма повишаване ръстът на пациентите в тежко състояние, на пациентите, които са интубирани, а процентът на починали се запазва", отбеляза д-р Николова.
По думите ѝ е важно да се разбере, че положителният PCR тест "все още не означава заболяване".
"Трябва да имате и клиника - трябва да имате температура, болка в гърдите, кашлица. Тогава ще започнем да правим някаква терапия и ще разграничим дали човекът има носителство или е болен", обясни тя.