COVID-19 се оказа съдово заболяване, което може да има хронична фаза. Това означава, че отдалечено във времето хора, които имат други заболявания, може да получат усложнения и да се появят дори след месеци тежки тромбози или кръвоизливи, които са свързани с прекараната инфекция.
Още: Безплатни неврохирургични консултации във Варна с проф. д-р Волкан Айдън
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
За това предупреди в сутрешния блок на БНТ доц. Светлин Цонев, специалист по кардиология, ангиология и флебология в Клиниката по Кардиология на УМБАЛ "Александровска".
По думите му, определено самата инфекция е влошила доста пациенти, които или не са лекували своето високо кръвно налягане, или са имали диабет, който е бил в лош контрол. Това са тежки заболявания, които вещаят по-лош изход от COVID-19, посочи той.
"За съжаление, България води по смъртност, включително от COVID-19. Една от причините е, че българинът продължава да е на едното от водещите места по сърдечно-съдови заболявания. За съжаление, нито профилактиката, нито лечението са достатъчно стриктни, което зависи от всеки един пациент“, подчерта доц. Цонев.
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Според него основният механизъм, по който вирусът уврежда съдовете, е увредата на вътрешната стена на самия съд. Това завърта няколко порочни кръга, които чрез имунната система, чрез нарушаване на фунцкията на еднотела, се завъртат порочни кръгове, които трудно могат да бъдат прекъснати дори и при навременно лечение, уточни кардиологът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Той съветва, ако има съмнение за инфекцията, бързо пациентът да бъде насочен към лекар, а не да започва универсална терапия.
Задължително е специалист да прецени и лечението не може да става по телефона. Изписването на рецепти по телефона, може да предизвика тежки усложнения при пациентите, допълни доц. Цонев.
Има определен риск от ваксините, но той е доста по-малък, отколкото риска от прекарване на самото заболяване, каза още той.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Прочетете още по темата: Защо се образуват тромбите и как да се избегнат
"Джонсън и Джонсън" забавя ваксината си в Европа заради случаи на тромби в пациенти