Бившият директор на Фонда за лечение на деца д-р Тинка Троева заяви, че ще потърси отговорност от министъра на здравеопазването проф. Николай Петров заради обвиненията му към нея. Това каза тя в телефонно включване по БНТ.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
На въпрос защо детето, изпратено на лечение в Германия, заради което се стигна до уволнението на Троева, не е било вписано в регистъра за трансплантации, Троева отговори, че това не е задължение на Фонда: "В правилника много ясно е написано."
В същото време председателят на Управителния съвет на Българската асоциация за защита на пациентите Пламен Таушанов каза пред bTV, че това, че детето не е вписано в регистъра по трансплантации, не е големият проблем. По думите му според хистологичните изследвания на бебето не е установена цироза на черния дроб, което не предполага трансплантация. Таушанов обяви, че специалистът, който е препоръчал изпращането на детето в Германия, от „15 години е изпращал пациенти в тази клиника.“ Междувременно визираният специалист е починал.
Според Таушанов Фондът за лечение на деца в този му вид е безплоден.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
"Тази практика на гласуване без план на лечение имитира бързане, но реално може да бъдат пренебрегнати интересите на деца", допълни още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
По-рано членът на Обществения съвет на Фонда Пенка Георгиева каза пред БНТ, че решението за уволнението на д-р Троева е било прибързано.
Георгиева призна, че е имало административни нарушения, но е на мнение, че д-р Троева и министърът е можело да се разберат по случая.
Министърът на здравеопазването проф. Николай Петров каза, че такава трансплантация у нас би излязла около 60 хил. евро, докато в Германия ще е на стойност 120 хил. евро.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Той все пак допълни: "Не ми се ще да говорим за финансови щети, иска ми се детето е добре." Според него най-голямото нарушение в случая, е че детето не е консултирано в българска клиника и не е регистрирано в регистъра за трансплантации.
Проф. Петров допълни, че до решението за уволнение се е стигнало след "редица натрупвания", но този случай е "прелял чашата" на неговото търпение. Припомняме, че на 12 септември от министерството на здравеопазването (МЗ) съобщиха мотивите за уволнението на д-р Тинка Троева.
Като мотив за освобождаването от министерството на здравеопазването посочват твърдението, че "д-р Троева е системно нарушавала Правилника за дейността и организацията на работата на Фонда, на реда за издаване на формуляр S2, регулярно заобикаляне на ясно разписани процедури, сред които и притеснителната практика да се изискват становища от медицински специалисти, които не фигурират в списъка на утвърдените от министъра външни експерти към ЦФЛД. Сигнал е изпратен до прокуратурата на Р България." В становището си, след свикан по случая консилиум, националният консултант по трансплантология проф. Любомир Спасов е категоричен, че трансплантацията може да бъде осъществена в България.