"Сега над 390 лекарства липсват, а 2017 г. липсваха около 70, но тогава правехме съвместни проверки с МЗ и НЗОК, Изпълнителната агенция по лекарствата, НАП, Агенция „Митници“. Има много мерки, които трябва да се прилагат и нормативните не са единствени."
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Това каза бившият здравен министър Илко Семерджиев. По думите му самото министерство само обявява намерение за проверки, но подобни акции са се случвали и друг път през годините, макар и не в такъв мащаб.
"Аз бих дал за пример инсулините – те са животоподдържащо и животоспасяващо средство и се покриват на 100% от НЗОК, и в същото време липсват. Това е криминален реекспорт, тук трябва да има контрол и санкции", подчерта Семерджиев пред Euronews Bulgaria.
Той коментира и недобрата практика инсулините да се ползват като средство за отслабване.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
"Инсулините трябва да се използват за хора с диабет. Това е нравствен проблем, тези хора трябва да знаят, че ощетяват болни хора. Когато се купуват от други страни не се знае дали заместителят е подходящ. Правят се измервания на нивата на кръвната захар в болница, профили – сложен процес. А ако сме в несигурност дали утре няма да изчезне и заместителят, нали си представяте до каква психоза може да доведе това", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Самият Семерджиев бе гост на Студио Actualno, където разказа как образователната система нито развива интелигентността, нито емпатията на децата - припомнете си участието му във ВИДЕОТО.
По повод липсата на медицински кадри в някои населени места Семерджиев коментира:
"Преместването на едни кадри от един град в друг, както във Враца - това може да тушира напрежението, но не означава, че ще го ликвидира. Когато преместим едни хора на друго място, ще оголим първото. Трябва да има сериозни мерки. Проблемът ще става все по-голям, милион и двеста холяди лекари липсват в целия ЕС. България е загубила 35 процента от кадрите си, които са високо образовани с изключително ценни и дефицитни професии", подчерта бившият здравен министър.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Още: "Гоним се като котка с мишка": Зам.-здравният министър обвини вносителите за липсата на инсулин
Според него този въпрос може да се реши с държавни политики, както и с помощта на местната власт.
"Кметът на Враца ще осигури общински жилища, което е добре, но е трябвало да стане много по-отдавна. Освен това - възнагражднението. Няма как да оставим лекарите на дъното на тази икономическа йерархия и да очакваме от тях саможертва. Парите за заплати се увеличиха се с едни 30 милиона, но това не е политика на министъра на здравеопазването. Но тази година има с 1 милиард по-малко пари за здравеопазването. Какво очакваме да се случи?", каза Семерджиев.
Още: Тревожни данни: Средната възраст на личните лекари в България е около 60 години