Докато мушкатото е в своя активен период на цъфтене, е добре да се подхранва почвата му поне веднъж седмично чрез подходящи торове, които да се смесят с влажната почва. В сдържанието си те трябва да имат азот, фосфор и калий.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
За удължаването на периода на цъфтене трябва да се осигури на мушкатото подходящата почва, която да съдържа разнообразни хранителни вещества на растението. Поливайте го през лятото обилно, но не прекалявайте. За образуването на достатъчно цветни пъпки е добре растението да прекара зимата в подходящо закрито помещение.
Невероятната популярност на мушкатото се дължи на непретенциозност относно грижи, дълго време на цъфтеж и богато разнообразие от цветове. Важна роля в грижата за растенията играе подхранването. Например, торенето с обикновен йод стимулира обилния цъфтеж. Неговото развитие е най-добре докато е още младо растение, затова ако искате дългогодишно да се радвате на неговите цветове е добре да вкоренявате ново растение през втората половина на лятото поне веднъж годишно.
Когато засаждате мушкато, е добре да се добави и малко дървесна пепел към почвата, защото тя съдържа много калий и фосфор и ще спомогне по-добрия растеж и развитие на растението. Хубаво е да бъде и подрязвано, за да се предизвика поява на нови цветове.
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Самото подрязване е добре да се прави с градинска ножица или остър нож, като преди това са дезинфекцирани със спирт или антибактериален препарат. След което се отрязват стъблата на мястото на листните възли и се обработват с въглен самите разрези. Есенно време е добре да се почиства растението от увяхналите цветчета и стъбла. Добре е мушкатото да се полива преди изгрев сутрин или късно вечер с дъждовна или престояла вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Мушкатото може да бъде подхранвано и със зехтин, като се сложат няколко капки непосредствено до корените му. Това е добре да става веднъж месечно и ще спомогне за израстването на силно и здраво растение. За поддържането на здравите му листа не бива да се мокрят при тяхното поливане. Мушкатото се нуждаят от подходяща грижа за обилен цъфтеж. Растението ще ви зарадва с ярка зеленина, буен цъфтеж и деликатен аромат, ако собственикът му изпълни редица прости условия.
Мястото, избрано за отглеждане, трябва да е топло и светло. Перваза на прозореца от югозападната страна на стаята ще бъде най-подходящ. По-добре е да се уверите, че при горещо време пряката слънчева светлина не пада върху цветето, не изгаря листата и нежните венчелистчета. В допълнение се изисква пространство, така че съседните саксии със стайни цветя трябва да бъдат поставени на известно разстояние от него.
Саксиите за мушкатото се избират средни по размер с дупки на дъното. Първо, дренажът се поставя в контейнера за засаждане. Почва, състояща се от торф, пясък и градинска почва, се изсипва върху дебел дренажен слой. В навлажнената почва се прави вдлъбнатина, в която се поставя корена на цветето и се притиска плътно.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?