Почти всеки градинар отглежда домати в собствената си градина. За да се получи обилна реколта се подхранват с амониева селитра. С такова подхранване се отглеждат здрави, големи и вкусни домати.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Какво е амониева селитра?
Амониевата селитра се състои от амониев нитрат. Този отличен азотен тор съдържа до 34,6% азот. Амониевата селитра са бели гранули, които се разтварят добре във вода.
Този тор може да се използва на всякакъв вид почва и по всяко време - за подготовка на почвата преди сеитба и през целия вегетационен период на растението.
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Кога е най-подходящото време за засаждане на домати?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Доматите се нуждаят от азот за добър растеж и плододаване. Затова се използва амониев нитрат не само през пролетта, но и през периода на плододаване. В резултат на това се увеличава количеството на хлорофил в зелената маса, стимулира се цъфтежът и плододаването.
Как се използва амониев нитрат за домати през периода на плододаване.
Амониевата селитра може да се прилага по два начина.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
1. Гранули.
Разпръснете гранули от амониев нитрат върху повърхността на почвата в основата на доматите. След това се залива обилно с топла вода. Добавяме селитра в размер на 10 г на 1 кв. м.
Засаждане на домати през май - кое е най-доброто време
2. Течен тор.
Разтворете 5 g амониев нитрат в 10-литрова кофа с вода. Използвайте получения разтвор за поливане на домати във влажна почва.
Когато прилагате този тор, е много важно да не добавяте торф, хумус и други органични материали към разтвора, тъй като може да възникне спонтанно запалване. Също така не смесвайте амониев нитрат с обикновен суперфосфат, оборски тор, креда и вар.
Как действа амониевата селитра?
Амониевият нитрат под формата на гранули или течен тор се разтваря, когато попадне в почвата. Амониевият азот се абсорбира от почвата в резултат на обменни реакции, по това време нитратният азот взаимодейства с катионите на почвения разтвор.