Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да спасим пипера, когато горната част на плода гние или съхне?

11 юни 2023, 16:10 часа

Почти всеки градинар, който отглежда сладки пиперки в градината, е изправен пред проблема с гниенето или изсъхването на плодовете. Това се случва по различни причини и съответно методите за решаване на проблема също се различават. Ще ги разгледаме всички, за да можете със сигурност да се отървете от тази напаст.

Още: Как се отглежда папрат в саксия

Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия

Причинители на гниене на короната на формираните чушки

Има няколко обяснения за загниването и изсъхването на младите чушки:

·         твърде висока температура;

Още: Как се гледа кокосова палма

Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея

·         неправилно или недостатъчно поливане;

·         дефицит на калций в почвата;

·         горно или кореново гниене.

Всички тези проблеми могат да бъдат напълно премахнати от появата им.

Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи

Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?

Първият е твърде високата температура. За да го намалите, оранжерията трябва да се проветрява ежедневно и при необходимост да се засенчва.

Ако чушките се отглеждат на открито, тогава при силна топлина (над +30), те със сигурност ще страдат от неправилно поливане. В никакъв случай не ги поливайте със студена вода, тъй като това ще доведе до появата на болести и загниване на върховете на плодовете.

Липсата на влага също може да причини проблеми. В този случай чушките просто ще изсъхнат, получавайки по-малко вода и хранителни вещества от почвата.

Що се отнася до гниенето на върха, основните причини могат да бъдат:

·         излишък на азот;

·         липса на калий;

·         резки промени в температурата;

·         неправилно поливане.

При това заболяване на върха на растенията се появяват малки тъмни петна. Плодовете започват да узряват по-бързо от очакваното и след това веднага изсъхват точно върху храстите. Основната мярка за предотвратяване на цъфтежното гниене е правилното поливане. Пиперът трябва да се полива само с топла вода, като се избягва преовлажняване на почвата, както и водни капки по листата и плодовете.

За борба с болестта се използва гасена вар. Приготвя се по следния начин: 200-300 г гасена вар се разтварят в 10 литра вода и с тази смес се напръскват храстите. Процедурата се провежда 2 пъти със седемдневна почивка.

Друго често срещано заболяване, при което плодовете на сладкия пипер изчезват, е кореновото гниене. Появява се поради висока влажност, ниска температура или прекомерно поливане.

Също така чушките могат да изсъхнат поради недостиг на калций.

Тайни при засяване на ЧУШКИ: Стъпки към богата реколта без много усилия

Причините:

·         недостатъчно хранене;

·         бедност на почвата;

·         излишък на азот.

В последния случай трябва да се спре всякакво подхранване и да се остави растението да вземе само всичко необходимо от субстрата. След три седмици растенията могат да бъдат наторени с калциев нитрат или комплексни добавки с минимално съдържание на азот, тъй като с излишъка калций просто не се абсорбира.

Напояване на леглата и разрохкване на междуредията

Правилното поливане на растенията и разхлабването на разстоянието между редовете е добра профилактика на болестта и задължително изискване за грижа за сладките чушки.

Какво включва правилното поливане:

- температурата на водата трябва да бъде 20-27 градуса, не повече и не по-малко;

- воден пипер 2 пъти на ден, рано сутрин и след 19 часа;

- по време на поливане е препоръчително да избягвате попадането на влага върху листата и плодовете;

- воден пипер само под корена;

- потреблението на вода е средно 5-7 литра на храст.

Не трябва да се допуска преовлажняване на почвата, тъй като излишната влага може да доведе до гниене на корените или да привлече охлюви - основните врагове на сладкия пипер.

За какво е разхлабването?

На първо място, за да се осигури достъп на въздух до корените. А разхлабването осигурява по-добро усвояване на хранителни вещества и влага от почвата от растението.

Разстоянието между редовете обикновено се разхлабва няколко пъти през лятото, като се фокусира върху състоянието на почвата. Особено важно е да направите това след продължителни дъждове, за да избегнете стагнация на влага и гниене на корените на растенията.

Видове чушки и как да ги разпознаете

Третиране с разтвор на калциев нитрат или калциев хлорид

Един от най-ефективните методи за борба с гниенето на върховете на чушките е третирането с разтвор на калциев нитрат. За да се приготви разтвор, 20 g селитра се разреждат в 10 литра вода и храстите се напръскват от спрей бутилка.

Някои градинари предпочитат да заменят селитрата с калциев хлорид (можете да го купите във всяка аптека). Когато използвате последното, трябва да разтворите 1 ампула в 3 части вода и да напръскате растенията. Ако е необходимо, лечението се повтаря след седмица.

Какво да правим с кореново гниене?

Ако чушките са болни от кореново гниене, тогава първото нещо, което трябва да направите, е да премахнете всички болни растения и да третирате почвата с разтвор на меден сулфат за дезинфекция.

За да се приготви разтвор, 100 меден сулфат (прах) се разтварят в 10 литра вода (температура 40-45 градуса), след което разтворът се филтрира, налива се в бутилка със спрей и се напръсква обилно върху почвата, върху която са расли болните чушки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес