Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Взгляд" с руската версия за шпионския скандал с изгонения от София дипломат

01 ноември 2019, 15:30 часа • 4803 прочитания

Последният "шпионски скандал", свързан с Русия, в крайна сметка изгони първия секретар на посолството на страната у нас. Оказа се, че той не е заминал в понеделник на 28 октомври от България и се наложи министърът Екатерина Захариева да го обяви за персона нон грата.  Може би свързана новината е и тази, че външното министерство забрани на друг дипломат да влезе в България. На въпроса дали Москва ще предприеме мерки в отговор на действията на София, говорителят на руското външно министерство Мария Захарова каза Захарова заяви: "Няма да коментирам конкретно този случай сега. Мога да кажа, че се прилага принципът на реципрочност, от който изхождаме".

Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд

Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)

Преди дни излезе предположението на украинския сайт obozrevatel.com , че шпионинът е Владимир Русяев. Руското издание "Взгляд" потвърждава частично версията. Actualno.com ви предоставя преведената статия без редакторска намеса.

Българското контраразузнаване (Държавната агенция за национална сигурност – ДАНС) обяви, че е разкрило пореден "руски шпионин", който е работил в посолството на Русия в София на длъжността първи секретар.

Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Още: Папата остава в критично състояние

Българската прокуратура поиска той да напусне страната в течение на 24 часа, а руският посланик бе привикан в Министерството на външните работи на България. Дипломатът, според различни източници, е напуснал страната още в понеделник.

Преди няколко месеца ДАНС също така обвини няколко български граждани в нелоялност и сътрудничество с руски организации, както и в пране на пари за политически цели. Макар че сега изгонването на руски дипломатически служител и това дело не изглеждат свързани.

Руското посолство в София въобще не коментира случващото се. В него работят деветима дипломати със статут на първи секретар. Един от тях, според версията на българите, чрез различни форми на подкупи се е опитвал да получи секретни сведения както от български граждани, така и от граждани на ЕС. Не се казва доколко успешен е бил той в това.

Според информация на "Взгляд" може да става въпрос за Владимир Р., пристигнал в България през миналата есен. Теорията и практиката на българската вътрешнополитическа борба предполага постоянни нападки срещу президента Румен Радев заради неговата уж проруска ориентация. В отговор Радев се кълне във вярност на курса към влизане в шенгенската зона и въвеждането на еврото и твърди, че "външната политика не може да бъде приватизирана от правителството". А правителството в момента е оглавявано от Бойко Борисов, който до съвсем неотдавна се считаше за последователен атлантист и русофоб, но преди няколко месеца доброволно "се предаде" на Москва на почвата на икономическите перспективи от транзита на руски газ през България.

Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната

Преди това именно премиерът Бойко Борисов погреба предишните варианти на този проект заедно с модернизацията на атомната електроцентрала в Козлодуй, за да угоди на Европа, като по този начин хвърли на вятъра милиони евро, които вече бяха вложени в този момент. Той дори си подаде оставката, но сега бе принуден да отиде в Москва, за да реанимира онова, което по-рано сам закопа. Заради този проект и президентът Радев, и премиерът Борисов влязоха в конфликт с Европейската комисия, но в дебатите за вътрешна употреба продължават да се обвиняват един-друг в русофилия.

Взаимоотношенията с Русия, степента на историческата дружба и други елементи както на русофилията, така и на русофобията – сега едва ли не са единственият въпрос, по който преминава линията на фронта във вътрешнополитическите политически спорове в България.

Партията на Бойко Борисов ГЕРБ, която дойде на власт в страната за първи път през 2009 година, не иска да се разделя с водещите си позиции и й се налага да отчита цикличният ръст на проруските настроения в българското общество.

Именно в тази игра попадна и първият секретар на посолството на Русия в София Владимир Р. Впрочем, източници на вестник „Взгляд“ предполагат, че човекът сам се е забъркал в неприятностите. Колегите му от посолството, както съобщава източникът, са говорили за редица неблагоприлични постъпки на дипломата, които са могли да привлекат вниманието, включително и на българското контраразузнаване.

Освен това има основание да се предполага, че щатната позиция в посолството, заемана от Владимир Р., изначално е "закрепена" за военното разузнаване. При това за едногодишното си пребиваване в България първият секретар на посолството Владимир Р. е присъствал само на две мероприятия на посолството: говорил е в български университет, където е "споделил практическите аспекти на дипломатическата си кариера" и е бил на детски танцувален фестивал през август тази година (това също не е шега).

Ако версията на нашите източници е правилна, тогава такъв герой просто нямаше шанс да оцелее до края на пътуването без приключения. Дори ако той, както твърди българското контраразузнаване, не е "провеждал редовни конспиративни срещи с граждани на България и с ръководния състав на държавни организации, имащи достъп до секретна информация за България, ЕС и НАТО". Макар че изгонване след година и малко престой е своеобразен рекорд.

Дипломатически източници на вестник "Взгляд" предполагат, че именно пребиваването на Владимир Р. на "осветена" длъжност в посолството е облекчило българското контраразузнаване в проследяването му.

Руското посолство в София е голямо по численост (а има още и консулство във Варна, в състава на което по-рано бе на длъжност официален представител на ФСБ – Федералната служба за сигурност на Русия), а българското контраразузнаване е малко и не може физически да следи всички руснаци. Но за българите е достъпно да действат избирателно.

В София се считат за постоянна "мишена" на руското разузнаване, защото на нейните евтини курорти постоянно се събират чиновници и военни от ЕС и НАТО.

"Курортният шпионаж" е прастар, а някои курортни зони на Европа (България, Черна гора, Испания и Португалия) се считат за рай за вербовчиците. Съответно, там е голяма и активността на контраразузнаването.

В момента и в България, и в редица други страни от Източна Европа и Балканите се пропагандира версията, че техните контраразузнавания през последните месеци водят съгласувана кампания по "изчистване на територията" от руските разузнавателни мрежи просто така, без конкретен повод. За да ги няма и за да не им е сладък животът. Много е трудно да си представим степента на координация, да речем, на поляци и българи, но поне се създава упорито образът на тази широкомащабна операция.

Многобройните и чести скорошни истории за арестите на "руски агенти" и експулсирането на дипломати от източноевропейски и балкански страни все още не изглеждат като единна и координирана операция, но, може би, търсят такъв ефект. А слуховете, разпространени от поляци и чехи, могат да бъдат само пропагандна мъгла.

Междувременно историята от преди няколко месеца с обвиненията срещу няколко български политици и обществени дейци в "нелоялност" и сътрудничество с руски обществени организации не е свързана по никакъв начин с днешната. Макар че мнозина бяха съблазнени да обвинят Русия в планирана русофобска кампания.

Предишната история бе свързана с опита на един руски инвеститор да купи чрез обществената организация "Двуглав орел" телевизионната компания "ТВ7", което бе оценено от българското контраразузнаване като стъпка към инструмент за пропаганда по-страшен от RT. Горе-долу същата история се разигра по-рано в Сърбия и Черна гора.

От всички тези истории могат да се предположат няколко заключения.

Първо, получаваме още едно потвърждение, че „руските шпионски скандали“ се използват като бухалка в местните политически игри.

Второ, трябва да се направи нещо с набора от кадри за някои позиции.

Трето, ако контраразузнаването на източноевропейските страни сериозно реши да обяви тотална война, тогава на това трябва да има адекватна реакция.

И четвърто, някой от българските дипломати в Москва трябва да се приготви да си заминава. Никой не е отменял принципа на огледалност.

*Превод: Агенция "Фокус"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес