Ваксина срещу малария, разработена от британския Оксфордски университет, ще се използва в Гана, предаде АФП. За първи път в света тя получава разрешение от регулаторните органи.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
"Ваксината е одобрена за употреба при деца на възраст 5-36 месеца - възрастовата група с най-висок риск от смърт от малария", се казва в изявление на университета.
"Надяваме се, че тази първа решаваща стъпка ще позволи на ваксината да помогне на ганайските и африканските деца да се борят ефективно с маларията", допълва той.
Професор Ейдриън Хил, главен изследовател на програмата за ваксина R21/Matrix-M и директор на университетския институт "Дженър", заяви, че това е "кулминацията на 30-годишните изследвания на ваксината срещу малария в Оксфорд с разработването и осигуряването на високоефективна ваксина, която може да бъде доставена в подходящ мащаб в страните, които се нуждаят най-много от нея".
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
През септември миналата година Оксфорд обяви, че бустерна доза от новата маларийна ваксина поддържа високо ниво на защита срещу болестта и изрази надежда, че тя може да се произвежда в голям мащаб в рамките на няколко години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Международният изследователски екип изказа предположение, че ваксината може да представлява повратна точка в борбата срещу болестта, пренасяна от комари, която само през 2020 г. е убила 627 000 души - предимно африкански деца.
Миналата година друга ваксина, произведена от британския фармацевтичен гигант GSK, стана първата, която беше препоръчана за широко използване срещу малария от Световната здравна организация и вече е приложена на повече от един милион деца в Африка.
Изследванията обаче установиха, че ефективността на ваксината на GSK е около 60 % и значително намалява с течение на времето, дори и при прилагане на подсилваща доза, пише БГНЕС.
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ
В същото време ваксината R21/Matrix-M на Оксфорд е със 77% ефективност при предотвратяването на малария в изследване, публикувано миналата година - за първи път е постигната целта на пътната карта на СЗО от 75%.
ОЩЕ: СЗО: Скок в смъртността от малария заради COVID-19