Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Германия говорят за нов тип пенсионери. Ето как ще живеят на старини

17 февруари 2024, 06:11 часа • 44886 прочитания

Близки отношения на взаимопомощ, които обаче не са алтернатива или заместител на гражданския брак - за един от възможните модели се заговори напоследък в Германия във връзка с плановете, обсъждани от правителството. Федералният министър на правосъдието Марко Бушман представи някои ключови моменти.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват

Става дума за т.нар. „общности за споделена грижа и отговорност“, в рамките на които двама и повече пълнолетни си помагат, без да са в семейни отношения. Този план не е нов, коментира обществено-правната медия АРД и пояснява, че въпросният модел ще даде на самотни възрастни хора възможност за социални контакти и подкрепа във всекидневния живот.

Каква е същността на отношенията?

Още: Мнима ясновидка измами десетки пенсионери с хиляди левове

Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)

Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа

Моделът предвижда малки общности от двама до шестима души, които споделят съвместно жилище или по-голям имот и си помагат – например пенсионери, които са останали без роднини или партньор и не желаят да отиват в дом за възрастни хора. На практика става дума за нещо като семейство по избор, в което съществува взаимна отговорност и грижа, уредени чрез законодателна рамка за обезпечаване на отношенията.

За тази цел предстои да се приеме специален закон. Въпросната рамка явно ще може да се договаря относително гъвкаво - в зависимост от конкретния случай и с оглед на степента на поетата отговорност. Предвижда се "страните да могат да избират между различни модули“ – например дали и как точно да бъдат уредени случаите, в които трябва да се взимат решения за спешни медицински интервенции, как да се уреждат правни въпроси, дарения и т.н.

Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)

Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка

Предимствата на общността

Подобни общности, освен разширяване на социалните контакти и конкретната ежедневна помощ, имат и юридически предимства – предишните отношения на унаследяване и собственост остават незасегнати, а всякакви по-съществени промени в общностите за споделена отговорност ще се възможни по всяко време, без да се правят специални регистрации в службите по гражданското състояние.

Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми

Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ

Още: Къде в Европа се пенсионират най-рано и най-късно

В същото време възрастните хора ще се ползват от цялата закрила на държавата, предвидена в основния закон. Общността за споделена отговорност няма да дава отражение върху отношенията между родители и деца, няма да носи данъчни облекчения, нито ще се отразява на задълженията за издръжка.

Какъв е отзвукът?

Германският социален съюз (SoVD) похвали плановете. Условията на живот, моделите на партньорство и семеен живот междувременно претърпяха значителни промени, заяви председателката на организацията Михаела Енгелмайер. "Да се отчитат тези промени е наложително - особено във време, в което броят на самотно живеещите хора продължава да нараства, а обществото да застарява."

 

Още: Стажът за пенсия не стига: Трикове и подсказване от НОИ

Източник: Дойче веле

Ваксинират безплатно срещу пневмококи 74 000 възрастни

Започва изплащането на пенсиите, но и с тях промени, касаещи пенсионерите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес