Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: Нов вирус е най-вероятната причина за мистериозно чернодробно заболяване при децата

26 юли 2022, 05:41 часа • 5269 прочитания

Учени смятат, че са открили най-вероятната причина за мистериозните и понякога смъртоносни случаи на хепатит при малки деца, което ги накара да отхвърлят COVID-19 като възможна теория.

Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ

Още: Светът съществува, за да бъде разделен: Тръмп и Путин споделят общ светоглед

Новият вирус е идентифициран в 96 % от случаите, анализирани в две отделни проучвания: едно в Шотландия и друго в Обединеното кралство, в сравнение със само 4 %, открити в множество контролни случаи.

Учените смятат, че заразяването с този вирус, наречен инфекция с адено-асоцииран вирус 2 (част от семейството на парвовирусите), по някакъв начин е причинило тези необичайни струпвания на случаи: или чрез коинфекция с друг вирус, или евентуално самостоятелно, съобщава Politico.

Те почти изключват COVID-19 като причина. "Много малко вероятно е това да е свързано с COVID-19", каза Ема Томсън, старши автор на шотландското проучване, по време на брифинг за журналисти.

Още: Украйна: Има критични ресурси на стойност 350 млрд. долара в окупираната от Русия територия

Още: Украйна се топи: "Нас ни избиват, а деца не се раждат"

Тя заяви, че около две трети от изследваните деца поради предишна инфекция са имали антитела срещу коронавирус - ниво, подобно на това на общото население. А фактът, че случаите на хепатит се появяват две години след началото на пандемията, също не съответства на теорията за COVID, каза тя.

Към 12 юли в 35 държави са регистрирани над 1000 случая на необясним хепатит, които са довели до 22 смъртни случая. В Обединеното кралство не са регистрирани смъртни случаи, а при 12 деца се е наложила чернодробна трансплантация.

Инфекцията с адено-асоцииран вирус 2, или AAV2, заразява повечето хора до 10-годишна възраст, но обикновено не се свързва с човешки заболявания, казва Томсън, клиничен професор и консултант по инфекциозни болести в Центъра за вирусни изследвания към MRC и Университета в Глазгоу.

Освен това AAV2 изисква заразяване с друг вирус, известен като "помощен вирус", за да може да се възпроизвежда, казва Томсън.

Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции

Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)

Тъй като вълната от случаи на мистериозен хепатит достига своя връх около две седмици след големия скок на случаите на аденовирус, учените смятат, че причината може да е тази коинфекция. В проучванията 86% от децата са били заразени с аденовирус. Малка част от тях са имали и херпесна вирусна инфекция.

Освен това шотландското проучване открива възможен генетичен рисков фактор, като 17 от 20-те изследвани случая са имали специфичен ген (DRB1 04:01), което е много по-високо от нивото на популацията от 16%. Този ген би могъл да идентифицира най-податливите, но са необходими допълнителни изследвания.

Учените от Университета в Глазгоу, болницата "Грейт Ормонд Стрийт" и Института за детско здраве "Грейт Ормонд Стрийт" към Университетския колеж в Лондон призовават за допълнителни международни проучвания, които да потвърдят техните хипотези.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес